Denník planéty

Tropické cyklóny

Sezóna tajfúnov v západnom Tichomorí je na vzostupe. Štyri menovité búrky spôsobili mohutné škody a straty na životoch. Najnovšie správy z mikronézskeho ostrova Chuuk hovoria, že tajfún Rammasun bol na tomto ostrove najsilnejší za posledných sto rokov. Najmenej 39 ľudí prišlo o život a väčšina ciest ostala buď nepriechodná, alebo ich jednoducho odplavilo. Rammasun neskôr pripravil o život 5 ľudí a donútil k evakuácii ďalšie tisíce na pobreží Číny v oblasti Šanghaja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Slabnúci tajfún Chataan donútil k evakuácii 13-tisíc obyvateľov východného Japonska. Korporácia Toyota Motors musela prerušiť výrobu v dvanástich prevádzkach.

SkryťVypnúť reklamu

* Časti suchom postihnutého Tchajwanu sa dočkali dažďa. Až 200 milimetrov zrážok priniesla tropická búrka Nakri nad severným cípom ostrova.

* Tajfún Halong, ktorý sa pohyboval koncom týždňa smerom k japonskému ostrovu Iwo Jima, sa mal podľa predpovedí stať supertajfúnom.

Mraky kobyliek v Taliansku

Mohutné mračná kobyliek zo severnej Afriky dorazili do južného Talianska. Mnohí obyvatelia sa snažili ukryť vo svojich domoch pred hmyzom, ktorý devastoval obilie a zeleninu. V televíznych správach bolo vidno farmára z Andrie v provincii Puglia, ako sa na svojej farme brodí horami hmyzu. Oblasť postihlo tiež silné sucho, takže s vodou sa musí prísne šetriť. Mnoho farmárov v oblasti sa už rozlúčilo s tohtoročnou úrodou.

Zemetrasenia

Široká oblasť severného Thajska zaznamenala otrasy o sile 4,7 stupňa Richterovej stupnice s epicentrom vo vidieckom regióne Chiang Saen.

SkryťVypnúť reklamu

* Pohyby Zeme zaznamenali aj na japonskej Okinawe, v juhozápadnom Iráne a v severozápadnom Arménsku.

Povodne v Texase

Texaský guvernér Rich Perry oznámil, že škody po ničivých záplavách v centrálnych a južných častiach tohto amerického štátu by mohli presiahnuť sumu 1 miliarda dolárov. Novinárom povedal, že po týždni prudkých dažďov zostalo pod vodou 85-tisíc kilometrov štvorcových v oblasti okolo San Antonia a Austinu. Mnoho obyvateľov okresov Medina a Comal bolo odrezaných od okolitého sveta. Záchranárske tímy ich zásobovali potravinami, liekmi a ďalšími zásobami, ktoré im museli dovážať na člnoch a helikoptérami.

Horiace lesy a mraky dymu

Pokračujúce lesné požiare v kanadskom severnom Quebecu zničili v posledných týždňoch viac než 200-tisíc hektárov lesa. Nad oblasťami severovýchodu USA sa vznášajú mohutné mračná dymu. Zdravotnícki predstavitelia v štátoch New York, New Jersey a Pennsylvánii radia obyvateľom s dýchacími a srdcovými problémami, aby radšej zostali doma. Podobné rady dostali aj obyvatelia mnohých miest v Kanade, vrátane Toronta. Lesy zapálili blesky a v kombinácii so suchom vypukli už 2. júla požiare vo dvoch oddelených oblastiach juhovýchodne od James Bay, 300 až 600 kilometrov severne od americkej hranice.

SkryťVypnúť reklamu

V mestách viac prší

Na veľké americké mestá, napríklad Atlantu, Dallas, San Antonio alebo Nashville, padá viac letných prehánok. Dôvodom je vysoká koncetrácia budov a ciest, ktoré viažu teplo. Výskumníci z NASA potvrdili za pomoci satelitných prieskumov, že efekt zadržiavaného tepla spôsobuje tzv. mestské tepelné ostrovy, na ktorých vzniká viac zrážok z tepla. Správu publikovalo júlové číslo časopisu Americkej meteorologickej spoločnosti. Vyššie teploty podporujú stúpanie vzduchu, čo mení počasie v mestách a blízkom okolí. Tím po vedením J. Marshalla Shepherda zistil, že prehánky v mestách v smere po vetre sú o 28–51 percent vyššie než v náveterných oblastiach.

Komáre vyhnali povstalcov

Roje komárov roznášajúcich maláriu donútili povstalcov v oblasti pozdĺž hranice Indie s Bhutánom opustiť džungľu a vyhľadať lekársku pomoc. Podľa Indoázijského spravodajského servisu sa hmyzu podarilo to, o čo sa indické bezpečnostné sily márne roky snažili. Mnoho skupín separatistov opustilo tábory v hustých lesoch Bhutánu a vyhľadalo lekára v mestách v západnom Bengálsku, napísal miestny denník The Telegraph. Noviny citovali nemenovaného úradníka, podľa ktorého vzbúrencov hospitalizovali v mnohých nemocniciach a klinikách. Lekárne boli vyzvané, aby hlásili každý hromadný nákup antibiotík a antimalarík.

SkryťVypnúť reklamu

© The Los Angeles Times Syndicate

Autor: STEVE NEWMAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 492
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 165
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 751
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 004
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 453
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 768
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu