Sezóna tajfúnov v západnom Tichomorí je na vzostupe. Štyri menovité búrky spôsobili mohutné škody a straty na životoch. Najnovšie správy z mikronézskeho ostrova Chuuk hovoria, že tajfún Rammasun bol na tomto ostrove najsilnejší za posledných sto rokov. Najmenej 39 ľudí prišlo o život a väčšina ciest ostala buď nepriechodná, alebo ich jednoducho odplavilo. Rammasun neskôr pripravil o život 5 ľudí a donútil k evakuácii ďalšie tisíce na pobreží Číny v oblasti Šanghaja.
* Slabnúci tajfún Chataan donútil k evakuácii 13-tisíc obyvateľov východného Japonska. Korporácia Toyota Motors musela prerušiť výrobu v dvanástich prevádzkach.
* Časti suchom postihnutého Tchajwanu sa dočkali dažďa. Až 200 milimetrov zrážok priniesla tropická búrka Nakri nad severným cípom ostrova.
* Tajfún Halong, ktorý sa pohyboval koncom týždňa smerom k japonskému ostrovu Iwo Jima, sa mal podľa predpovedí stať supertajfúnom.
Mraky kobyliek v Taliansku
Mohutné mračná kobyliek zo severnej Afriky dorazili do južného Talianska. Mnohí obyvatelia sa snažili ukryť vo svojich domoch pred hmyzom, ktorý devastoval obilie a zeleninu. V televíznych správach bolo vidno farmára z Andrie v provincii Puglia, ako sa na svojej farme brodí horami hmyzu. Oblasť postihlo tiež silné sucho, takže s vodou sa musí prísne šetriť. Mnoho farmárov v oblasti sa už rozlúčilo s tohtoročnou úrodou.
Zemetrasenia
Široká oblasť severného Thajska zaznamenala otrasy o sile 4,7 stupňa Richterovej stupnice s epicentrom vo vidieckom regióne Chiang Saen.
* Pohyby Zeme zaznamenali aj na japonskej Okinawe, v juhozápadnom Iráne a v severozápadnom Arménsku.
Povodne v Texase
Texaský guvernér Rich Perry oznámil, že škody po ničivých záplavách v centrálnych a južných častiach tohto amerického štátu by mohli presiahnuť sumu 1 miliarda dolárov. Novinárom povedal, že po týždni prudkých dažďov zostalo pod vodou 85-tisíc kilometrov štvorcových v oblasti okolo San Antonia a Austinu. Mnoho obyvateľov okresov Medina a Comal bolo odrezaných od okolitého sveta. Záchranárske tímy ich zásobovali potravinami, liekmi a ďalšími zásobami, ktoré im museli dovážať na člnoch a helikoptérami.
Horiace lesy a mraky dymu
Pokračujúce lesné požiare v kanadskom severnom Quebecu zničili v posledných týždňoch viac než 200-tisíc hektárov lesa. Nad oblasťami severovýchodu USA sa vznášajú mohutné mračná dymu. Zdravotnícki predstavitelia v štátoch New York, New Jersey a Pennsylvánii radia obyvateľom s dýchacími a srdcovými problémami, aby radšej zostali doma. Podobné rady dostali aj obyvatelia mnohých miest v Kanade, vrátane Toronta. Lesy zapálili blesky a v kombinácii so suchom vypukli už 2. júla požiare vo dvoch oddelených oblastiach juhovýchodne od James Bay, 300 až 600 kilometrov severne od americkej hranice.
V mestách viac prší
Na veľké americké mestá, napríklad Atlantu, Dallas, San Antonio alebo Nashville, padá viac letných prehánok. Dôvodom je vysoká koncetrácia budov a ciest, ktoré viažu teplo. Výskumníci z NASA potvrdili za pomoci satelitných prieskumov, že efekt zadržiavaného tepla spôsobuje tzv. mestské tepelné ostrovy, na ktorých vzniká viac zrážok z tepla. Správu publikovalo júlové číslo časopisu Americkej meteorologickej spoločnosti. Vyššie teploty podporujú stúpanie vzduchu, čo mení počasie v mestách a blízkom okolí. Tím po vedením J. Marshalla Shepherda zistil, že prehánky v mestách v smere po vetre sú o 28–51 percent vyššie než v náveterných oblastiach.
Komáre vyhnali povstalcov
Roje komárov roznášajúcich maláriu donútili povstalcov v oblasti pozdĺž hranice Indie s Bhutánom opustiť džungľu a vyhľadať lekársku pomoc. Podľa Indoázijského spravodajského servisu sa hmyzu podarilo to, o čo sa indické bezpečnostné sily márne roky snažili. Mnoho skupín separatistov opustilo tábory v hustých lesoch Bhutánu a vyhľadalo lekára v mestách v západnom Bengálsku, napísal miestny denník The Telegraph. Noviny citovali nemenovaného úradníka, podľa ktorého vzbúrencov hospitalizovali v mnohých nemocniciach a klinikách. Lekárne boli vyzvané, aby hlásili každý hromadný nákup antibiotík a antimalarík.
© The Los Angeles Times Syndicate
Autor: STEVE NEWMAN