Netradičnú výstavu Nie je drevo ako drevo sprístupnili v medzinárodnom dome umenia pre deti - Bibiane v Bratislave. Na vernisáži sa zúčastnil i generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuura, stála delegátka SR pri UNESCO Mária Krásnohorská a predseda slovenskej komisie UNESCO Ľudovít Molnár. Jadro expozície pozostáva z kompozície drevených objektov, veršov i hudby a na rozdiel od tradičných výstav pre deti neobsahuje veľa vysvetľujúcich a navádzacích textov. Skrinku na tajomstvá, Stoličku pascu či Skrinku na svetlo z dielne Petra Strassnera sprevádza len vtipné dvojveršie Tomáša Janovica, ktoré viac popletie, ako poradí a objektom „na telo ušitá“ hudba Miroslava Nemca. Cieľom výstavy je nepriamo zistiť vyspelosť detských návštevníkov, ktorých sa Bibiana snaží aj prostredníctvom experimentálneho projektu vychovávať k samostatnému tvorivému mysleniu a vyjsť v ústrety turistom, ktorí navštevujú Bratislavu v letných mesiacoch, povedala o výstave jej dramaturgička Eva Čárska. Výstava potrvá do septembra a je akousi „predohrou“ pred plošne náročnejšou výstavou o dreve, ktorej otvorenie pripravuje Bibiana na jeseň tohto roka.
V banskobystrickej Štátnej galérii otvorili výstavu Maľba a grafika. Ide o prvú prezentáciu diel pedagógov varšavskej Akadémie výtvarných umení na Slovensku. Výber 46 autorov rôznych generácií je príkladom rôznorodého tvorivého hľadania výrazu a formy v oblasti maliarstva, grafiky, kresby a plagátu. Výstava predstaví prevažne diela z druhej polovice 90. rokov minulého storočia a potrvá do 15. septembra.
Akadémia výtvarných umení vo Varšave bola založená v roku 1904. Je najväčšou a najvýznamnejšou umeleckou školou v Poľsku. V Banskej Bystrici vystavujúci autori sú poprednými renomovanými osobnosťami súčasného poľského výtvarného umenia. Kurátormi výstavy sú prodekan oddelenia grafiky Andrzej Weclawski a asistent Janusz Knorowski z oddelenia maľby.
KOŠICE
Indivisual a Trip na tri sú názvy dvoch výstav, ktoré si možno pozrieť vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici v Košiciach. Výtvarné združenie Indivisual už niekoľko rokov reprezentuje na slovenskej výtvarnej scéne vyhranenú skupinu autorov so zreteľne vyprofilovaným umeleckým programom. Základom estetickej koncepcie členov združenia je rozvíjanie aktuálnej podoby súčasného obrazu, pričom uplatňujú rôzne maliarske prístupy k zmocňovaniu sa reality. Svoje diela, o čom svedčí aj otvorená výstava, inštalujú v rôznych vzájomných - priestorových i kompozičných vzťahoch. Vytvárajú tým napätie, ktoré rozširuje estetické i emocionálne vnímanie samostatného maliarskeho diela. Pod názvom Trip na tri vystavujú vo VSG mladí grafici - absolventi bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení, ktorých ústrednou témou je „trip“ ako anglický ekvivalent slova výlet. Túto tému, ale i výstavu ako celok možno podľa vystavujúcich autorov interpretovať aj ako metaforu hľadania vlastnej tvorivej cesty.
(tasr, sita)