
FOTO - REUTERS
Londýnsky index FTSE včera otvoril na päťročnom minime a neskôr pokračoval v poklese. Európske trhy stratili pri otvorení v priemere dve percentá a neskôr sa prepadali na ešte hlbšie minimá. Japonský Nikkei zatvoril so stratou 2,5 percenta a stiahol aj ostatné ázijské trhy.
Všetka pozornosť sa teraz sústreďuje na Spojené štáty. Kolaps dôvery investorov v americké firmy nakazil celý svet. V stredu americký index Dow Jones stratil viac ako tri percentá a zatvoril pod symbolickou úrovňou 9000 bodov – najnižšie od 28. septembra minulého roku.
Investori boli už pred vypuknutím finančných machinácií výsledkami firiem znepokojení spomaľovaním svetovej ekonomiky a následkami 11. septembra. Odkedy sa však spustila séria finančných a etických škandálov, stratili vieru v úspechy veľkých firiem.
Precízne pripravený utorkový prejav amerického prezidenta Georgea Busha, ktorého zámerom bolo pomôcť nájsť investorom stratenú dôveru, nemal okamžitý účinok.
V tejto atmosfére sa trhy pramálo riadia ekonomickými a podnikovými novinkami. Podľa analytikov bude stav pretrvávať, až kým sa nespamätá Wall Street.
Včera prišli ďalšie správy, ktoré obavy o hodnovernosť prezentovaných firemných výsledkov a o obnovenie stability trhov len zvýšili. Niektoré britské firmy varovali pred horšími hospodárskymi výsledkami a jedna veľká spoločnosť odložila plánované zvýšenie kapitálu. Ekonómovia prikladajú veľkú váhu tomu, že americkými obavami sa nakazili aj ázijské trhy. Tým sa doteraz darilo. Všetky hlavné ázijské trhy vrátane Južnej Kórey, Singapuru, Malajzie a Hongkongu však teraz padli. Len Šanghaj, ktorý svetovým trendom tradične odoláva, si pripísal tri percentá. Profitoval z priaznivých domácich správ. (bbc)