BRATISLAVA – Najväčšia privatizácia v histórii Slovenska sa skončila. Na včerajšom valnom zhromaždení SPP dosadili do orgánov svojich ľudí zahraniční investori.
Novým šéfom plynární sa stal Nemec Ulrich Schöler. Bude stáť na čele sedemčlenného predstavenstva, v ktorom investori získali spolu štyri posty – dva obsadil nemecký Ruhrgas a dva spoločnosť Gaz de France. Troch pôvodných členov predstavenstva si ponechal štát, aby zastupovali jeho záujmy.
Jedinou zmenou v dozornej rade je výmena štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Petra Brňa. Nahradil ho Jacques Deyirmendjian z Gaz de France.
Nad ďalším chodom plynární získavajú investori výrazný vplyv. Bez dohody s nimi nebude môcť štát presadiť svoje požiadavky na valnom zhromaždení. Rozhodovať sa totiž bude na základe 52-percentnej väčšiny hlasov. Valné zhromaždenie bude rozhodovať napríklad o dividendovej politike, zmenách v orgánoch, ale i o odmenách pre členov orgánov a zvyšovaní alebo znižovaní základného imania.
Bez súhlasu dozornej rady sa nebude môcť napríklad oddeliť ziskový tranzit plynu od jeho distribúcie. Štát zároveň bude musieť súhlasiť s prepúšťaním nad úrovňou desať percent z celkových zamestnancov. Podstatný je však aj vplyv štátu na úpravu tranzitných poplatkov.
Tretia spoločnosť z konzorcia, ktoré zvíťazilo v tendri o akcie plynární, ruský Gazprom, zatiaľ svoj vplyv priamo neuplatnil. Kúpu akcií financovali Ruhrgas s Gaz de France, ktoré za 49-percent plynární zaplatili 2,7 miliardy dolárov. K uzavretiu transakcie by malo dôjsť dnes, keby majú peniaze prísť na účet FNM. Nemecká a francúzska spoločnosť si akcie rozdelia po 24,5 percenta.
Postavenie členov konzorcia bude podľa vyjadrení ich zástupcov rovnocenné. Gazprom má preto na svoj podiel predkupné právo a zaplatiť môže do dvoch rokov. Akcionárske pomery by sa potom mali upraviť tak, aby každý z investorov vlastnil tretinu, teda 16,3 percenta akcií. Konzorcium si zároveň dohodlo predkupné právo na ďalšie akcie po zmene zákona o veľkej privatizácii.