AIDS sa týka hlavne Afriky, a preto podľa vedcov-disidentov nemajú farmaceutické firmy skutočný záujem na jeho vyliečení. FOTO - REUTERS
čia laboratórneho výskumu, ani investície vo výške desať miliárd dolárov.
Na tohtotýždňovej svetovej konferencii o AIDS v Barcelone s pompou ohlásili, že vakcína proti AIDS bude na svete do piatich alebo dokonca troch rokov. AIDS to nie je len choroba. Je to aj vojna vedcov. Vedeckými kruhmi okrem frustrácie otriasa aj disent, aký v ľudských dejinách nepoznala žiadna iná choroba.
Pochybnosti
Rakovinu z najlukratívnejších stránok vo vedeckých žurnáloch v polovici osemdesiatych rokov začal vytláčať AIDS. Vedci vtedy začali pochybovať o súvislosti medzi chorobou a práve identifikovaným vírusom HIV, ktorý ju mal spôsobovať.
Dnes sa ohľadne AIDS vo vedeckej komunite pochybuje úplne o všetkom: od príčin po symptómy. Sú aj vedci, ktorí chorobu považujú za umelo živenú hystériu. „Ak pár kontroverzných historikov popiera židovský holokaust z čias 2. svetovej vojny, oni popierajú existenciu dvadsiatich miliónov doteraz zdokumentovaných obetí AIDS,“ hovorí profesorka Emily McDowellová z Amerického inštitútu boja proti AIDS.
Disidenti
Identifikácia vírusu HIV v roku 1985 sa historicky prekrýva s prvým vedeckým povstaním v rámci výskumu AIDS. Takzvaná kalifornská škola, vedená Paulom Duisbergom a Davidom Rasnickom z Kalifornskej univerzity v Berkeley, dodnes popiera súvislosť medzi chorobou AIDS a vírusom HIV, ktorý ju spôsobuje. Obaja vedci a ich početní učeníci HIV považujú za „neškodný vírus“ a jeho spojitosť s AIDS za „úplne náhodnú“. Duisberg pritom vo vedeckej komunite nie je hocikto. Ako prvý v polovici osemdesiatych rokov izoloval rakovinový gén.
Stratili motiváciu?
Za doteraz najväčší úspech vedy v boji proti AIDS sa považujú antiretrovirálne lieky. Ide o takzvané kokteily viacerých prípravkov, ktoré kombináciou rozdielnych účinkov kontrolujú deštruktívnu činnosť vírusu HIV v krvnom obehu. AIDS tak transformujú zo smrteľného na chronické ochorenie. Ani potom sa ale vedci nedohodli. Konsenzu zabránili štatistiky.
AIDS je v západnej Európe a Severnej Amerike od polovice deväťdesiatych rokov na ústupe. Počet nakazených v súčasnosti dramaticky rastie len v Afrike. Disidenti v tejto súvislosti tvrdia, že ortodoxní pre ďalší výskum strácajú motiváciu.
Začiatkom tohto roka obvinil David Rasnick farmaceutické spoločnosti, že vakcína a liek proti AIDS prestali byť v ich záujme. Pretože choroba zostáva hrozbou len v Afrike, pre západné inštitúcie sa podľa Rasnicka stáva viac etickou ako vedeckou záležitosťou.
„Sú v tom peniaze,“ myslí si Rasnick. A peniaze na ďalší výskum v Afrike nie sú. To farmaceutické spoločnosti odrádza od masívnych investícií, aké sme vo výskume videli začiatkom deväťdesiatych rokov.
Boj na internete
AIDS napriek tomu zostáva otázkou prestíže. Na toho, kto prvý objaví vakcínu alebo liek, čaká minimálne Nobelova cena. A tú by si radi na konto pripísali práve ortodoxní vedci. Pretože disent im v mnohom konkuruje, snažia sa ho odstaviť aspoň vylúčením zo serióznych vedeckých žurnálov. Rasnickove a Duisbergove teórie tak zaplavujú internet.
Práve tam sa rodí dosiaľ možno najväčší škandál v dejinách výskumu HIV/AIDS. Juhoafrický vedec a šéf virológie na Medical University of South Africa (Medunsa), „Mike“ G. Lecatsas nedávno na internete zo šírenia vírusu HIV obvinil priamo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Tá ho vraj v päťdesiatych rokoch s dobrým úmyslom naordinovala miliónom Afričanov spolu s vakcínou proti detskej obrne. Vakcína pochádza z opičích obličkových tkanív, ktoré podľa Lecatsasa s najväčšou pravdepodobnosťou obsahovali zvieraciu formu vírusu HIV - SIV.
WHO svoju krízovú výpravu proti detskej obrne uskutočňuje aj dnes - s distribúciou úctyhodných 30 miliónov vakcín ročne. Ak má Lecatsas pravdu, WHO sa tým dopúšťa „najrozsiahlejšej genocídy v dejinách ľudstva“ a farmaceutické firmy, ktoré vakcínu vyrábajú, jej v tom napomáhajú ako komplici.
AIDS a detská obrna
Spôsob, akým obvinené inštitúcie reagujú na jeho hypotézu, naznačuje, že kontroverzný vedec možno trafil do čierneho. Farmaceutické firmy ako tradiční patróni výskumu proti nemu nevytiahli do polemiky na akademickej pôde ani vo vedeckých žurnáloch. Naopak s dôslednosťou sicílskej mafie mu finančnou blokádou znemožnili ďalší výskum.
Lecatsas svoju sieť rozhodil v Rwande a Burundi, kde z iniciatívy WHO prebehla prvá masová vakcinácia obyvateľstva proti detskej obrne. V krvnom obehu tisícov tamojších recipientov Sabinovej a Koprowského vakcíny (nazvaných podľa ich vynálezcov) identifikoval protilátky vírusu SIV, ktorý u opíc spôsobuje kolaps imunitného systému paralelný s AIDS u ľudí.
„Pretože SIV má k HIV len na krok, ignorovanie rizika spojeného s vakcínou proti detskej obrne som nútený považovať za naivné a nezodpovedné,“ vyhlásil Lecatsas.
Chcú diskusiu
Lecatsasa ale podľa profesora Barryho Schouba z juhoafrického Národného inštitútu pre virológiu, ktorý dohliada na výrobu a distribúciu vakcíny v rovníkovej Afrike, zaujíma len jej diskreditácia. „To je napokon spoločný príbeh všetkých vakcín. Keď v praxi slávia najväčšie úspechy a ľudia začínajú zabúdať na nebezpečenstvo choroby, ktorú takmer zlikvidovali, v teórii sa náhle objavia neprekonateľné výhrady,“ tvrdí Schoub. „Sabinova a Koprowského vakcína v Afrike stoja za bezkonkurenčne najúspešnejšou kampaňou v histórii tak WHO, ako aj farmaceutických firiem.“ Na otázku prečo sa odmietajú zaoberať disidentskými teóriami, ktoré by mohli mnohé objasniť, odpovedal, že uznávané autority si vo výskume HIV/AIDS vystačia samy.
Práve takýto postoj disidentov Lecatsasovho kalibru núti k ešte militantnejšiemu odporu. „My nežiadame nič viac len otvorenú diskusiu,“ hovori Lecatsas. Tá ale podľa klasických vedcov len sabotuje výskum a odďaľuje objavenie lieku proti AIDS.
Frustrácia
Podľa nezávislých pozorovateľov sa obidve strany len snažia zakryť svoju frustráciu z doterajších výsledkov výskumu HIV/AIDS. Od roku 1981, keď bola choroba identifikovaná, boli do jej výskumu s rastúcou tendenciou investované astronomické sumy. Len v Spojených štátoch sa v súčasnosti výskumom HIV/AIDS zaoberá na stotisíc vedcov.
„Po dvadsiatich rokoch intenzívnych a - pochopiteľne - nákladných testov nevieme ani len ako sa choroba dostala do nášho krvného obehu,“ vyhlásil jeden z nich v internetovej diskusii o AIDS. „Pokiaľ nebudeme vedieť aspoň to, tajomstvom pre nás zostane tak vakcína proti HIV, ako aj liek proti AIDS.“
Autor: PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória