
Jacques Chirac a Alain Juppé na fotografii z roku 1997, keď bol Juppé premiérom. FOTO- ČTK
prezidentskú imunitu.
Voľby predĺžili Chiracovi imunitu na ďalších päť rokov, a keďže pravica má v parlamente jasnú väčšinu, opozícia mu ju nebude môcť oklieštiť žiadnou novelou zákona.
Boj justície však pokračuje. Chirac je síce nedotknuteľný, ale jeho bývalí podriadení a stranícki kolegovia nie. Zodpovedať sa musí Alain Juppé - nový vodca pravice, ktorý na čele Únie za prezidentskú väčšinu (UMP) spája pravicu. Juppé bol Chiracovým podriadeným na parížskej radnici, kde bol prezident starostom v rokoch 1977 až 1995.
Z tohto obdobia ostali dve neuzavreté aféry - o ilegálnom financovaní Združenia pre republiku (RPR) zo štátnych zakázok. Juppého budú vypočúvať. Tieň afér sa tak predĺži a zasiahne ďalšiu generáciu politických lídrov. Ľavica a médiá obviňujú vládu, že sa tomu pokúša zabrániť rafinovanými úpravami zákonov.
Na mimoriadnom zasadaní parlamentu, ktoré trvá celý júl, vyvolal najväčší rozruch naoko bezvýznamný vládny návrh zákona o amnestii. Naliehavé reformy v oblasti daní, rozpočtu a bezpečnosti, ktoré chce nová vláda Jeana-Pierra Raffaina okamžite schváliť, boli pre ľavicovú opozíciu, paradoxne, prijateľnejšie.
Proti návrhu amnestie sa okamžite zdvihla kritika - že pravica doň chce prepašovať aj porušenia zákona, ktoré by sa mohli vzťahovať na Chiraca. Zoznam zločinov, ktoré sa nedajú amnestovať, je oveľa dlhší ako zoznam tých, kde sa odpustenie trestu pripúšťa. Neobsahuje však zmienku o politicko-finančných deliktoch.
Amnestia sa v podstate vzťahuje len na veľmi malé previnenia, napríklad porušovanie dopravných predpisov. Nevylučuje však, že sa na slobodu nedostanú aj osoby zodpovedné za spreneveru verejných fondov. Takáto kategória zostala vo vzduchoprázdne.
V prvom čítaní v parlamente sa minister spravodlivosti Dominuique Perben osobne zaručil, že žiadna osoba podozrivá z politicko-finančných deliktov nedostane amnestiu.
Dodatok k zákonu však odmieta, a tak ľavicu neuspokojil. Obavy vzbudzuje aj ďalší text o reforme zákona o zneužívaní štátnych fondov, o ktorom sa má hlasovať na začiatku augusta: vraj sa má skrátiť premlčacia lehota. Vďaka tomu by už Chirac nemohol byť súdený, keď o päť rokov opustí prezidentský úrad a nebude ho chrániť imunita.
Rozruch v parlamente sa dobre načasovaným oznámením pokúsil utíšiť sám Chirac, keď splnil svoj predvolebný sľub a vytvoril komisiu, ktorá má prešetriť, či nezneužíval prezidentskú imunitu. O aférach sa však hovorí ďalej: podľa Le Monde bol výber členov komisie taký, že výsledok je vopred jasný.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ