
Výmena na predsedníckom kresle v českom parlamente - Klausa strieda Zaorálek. FOTO - ČTK
Do čela parlamentu sa postavil mladý, jednoznačne proeurópsky politik s dobrými kontaktmi v zahraničí. Sociálni demokrati ho na tento post delegovali práve preto, že v najbližších mesiacoch sa bude rozhodovať o rozšírení Európskej únie. Zaorálek je považovaný za človeka blízkeho Vladimírovi Špidlovi, ktorý obsadí premiérske kreslo.
Tajná voľba
Tajná voľba v parlamente však nebola jednoznačnou záležitosťou, skôr naopak. Napínavý súboj s protikandidátom z ODS Václavom Klausom sa rozhodol až v druhom kole.
Takáto komplikácia hneď pri prvom a mimoriadne závažnom hlasovaní potvrdila, že koalícia ČSSD s ľudovcami a unionistami je veľmi krehká. Zároveň sa opozičná ODS presvedčila, že taktika skúšania kompaktnosti jej politických protivníkov môže zabrať.
„ODS si chcela otestovať funkčnosť vládnej koalície a aj zistiť, nakoľko je v izolácii a či je postava jej predsedu Klausa atraktívna. Ukázalo sa, že ODS úplne neúspešná nebola,“ myslí si politológ Bohumil Doležal.
Komunisti za Klausa
Zaorálek potreboval na zvolenie získať 101 hlasov - presne toľko je poslancov v novej vládnej koalícii. V prvom kole mu však chýbali dva hlasy, dostal ich len 99. „Zakopli sme,“ komentoval to Zaorálek.
Klaus získal 76 hlasov. Poslanecký klub ODS má len 58 poslancov. S veľkou pravdepodobnosťou to znamená, že za pravicového politika hlasovali aj komunistickí poslanci. Za Zaorálka komunisti nehlasovali ani v jednom kole - v minulosti mal viac silných protikomunistických vyhlásení.
Kandidát socialistov uspel až v druhom kole, keď získal v tajnej voľbe potrebných 101 hlasov. Klaus sa musel sťahovať z predsedníckej stoličky do poslaneckých lavíc, Zaorálek šiel opačným smerom.
Boli to prvé voľby v českom parlamente, ktoré neboli vopred dohodnutou povinnou jazdou. Klaus získal v druhej voľbe o dva hlasy menej.
Na voľbách sa v oboch kolách zúčastnilo všetkých dvesto poslancov. Všetky hlasovacie lístky boli platné. Súčet hlasov pre Klausa a Zaorálka je 175. Zvyšní, zrejme komunistickí poslanci sa zdržali hlasovania.
Hľadanie vinníka
Predseda poslancov US-DEU Karel Kühnl povedal, že za nezvolenie Zaorálka v prvom kole môžu sociálni demokrati. Neuviedol však, kto podľa neho nehlasoval. „Ja sa domnievam, že by si kolegovia z ČSSD mali vo svojich radoch urobiť poriadok. Ručím vlastným krkom za to, že všetci naši poslanci hlasovali za Zaorálka,“ vyhlásil Kühnl.
Politológ Bohumil Doležal sa tiež domnieva, že „nezabrali“ poslanci ČSSD. „Z hlasovania mi vychádza, že v ČSSD sú dvaja kverulanti. Tí dávajú najavo, že ak vedenie strany nebude rešpektovať ich menšinové stanoviská, sú schopní prispieť k pádu vlády.“ Doležal sa domnieva, že by to mohli byť poslanci zo starého Zemanovho krídla. (mch, čtk)
Hlasy po hlasovaní
Lubomír Zaorálek, ČSSD: „Pre mňa je dôležité, že 101 hlasov bolo a že sa ukázalo, že vládna koalícia funguje.“
Václav Klaus, ODS: „Výsledok bol očakávaný, ale aj tak som presvedčený, že to stálo za to. Myslím, že to všetci v snemovni ocenili. Sklamaný však nie som. Výsledky volieb ukázali veľkú krehkosť a zložitosť vládnej koalície.“
Vladimír Špidla, ČSSD: „Zarazilo ma, že necelých 20 komunistov hlasovalo za Václava Klausa. Neviem, čo tým sledovali.“
Cyril Svoboda, KDU-ČSL: „Väčšina 101 hlasov nie je oslňujúca. Keď však ide do tuhého, tak veci fungujú.“
(čtk)