Podnikový zisk najlepšie odráža kvalitu manažmentu, pracovitosť zamestnancov a predajnosť produktov. Podľa jeho prognózovanej výšky sa orientujú ekonomickí odborníci. Berú pod analytickú lupu rentabilitu príslušného podniku a podľa toho sa rozhodujú, či kúpia alebo predajú jeho účastiny. Ak dospejú k náhľadu, že existuje reálna šanca rastu firemného profitu, potom začnú kupovať. Zvýšený dopyt znamená (ak odhliadneme od iných faktorov) rast kurzu.
V prvých tohtoročných mesiacoch sme boli svedkami ohňostroja negatívnych správ z dielne najdôležitejších amerických koncernov o vyhliadkach podnikového zisku. Výsledkom bolo zníženie hodnoty účastín, pretože nepriaznivý vplyv firemných výnosov prevážil pozitívny následok päťnásobného zníženia úrokovej miery. Po dosiahnutí tohtoročného minima na prelome marca a apríla sa akciové kurzy dokázali ako-tak spamätať. Hlavný barometer „starej ekonomiky“ Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) stúpol od 22. marca do 21. mája z 9389 bodov na 11 338 bodov. Dominantný ukazovateľ „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 5500 infotechnologických akcií) vystrelil medzi 4. aprílom a 22. májom z 1939 bodov na 2314 bodov. Príčina tohto vzostupu je pomerne jednoduchá: priaznivý účinok znižovania úrovne úrokových sadzieb americkou ústrednou bankou, pretože z podnokov neprenikli v tom čase nijaké správy - ani pozitívne, ani negatívne.
Koncom mája sa situácia otočila o 180 stupňov. Slabé nádeje burziánov na ďalšie, šieste zníženie úrokov washingtonskou centrálnou bankou boli prehlušené informáciami o postupnom zaťahovaní mrakov nad podnikovými ziskami. Firemné výnosy sa teda nebudú ozdravovať takým razantným tempom, ako sa predpokladalo. Inak povedané: radikálne zvyšovanie profitov sa odkladá z konca tohto roka v tom najlepšom prípade na prvý alebo druhý kvartál roka budúceho. Najnovšie ziskové a obratové varovanie počítačového giganta Sun Microsystems signalizuje, že vlajkové lode infotechnologickej éry vynárajúce sa na obzore majú síce to najhoršie za sebou; pokiaľ však koncerny á la spomínaný Sun Microsystems, ale aj Cisco Systems, EMC alebo Dell nebudú v stave sprostredkovať odbornej ekonomickej obci racionálne podložený dojem, že definitívne majú za sebou slzavé údolie, dovtedy budeme svedkami pokračovania nepriaznivého trendu posledných dní.
Vecný duel medzi makro- a mikrokoenomickými faktormi, podmieňujúcimi akciové kurzy, teda v uplynulých dňoch vyhral podnikový zisk. Oba americké zásadné burzové barometre - Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite - klesli v dôsledku negatívnych správ o vývine firemných výnosov, ktoré prevážili nad neutrálno-pozitívnym trendom pre výšku úrokových sazieb.
JÁN ŠALGOVIC, Mníchov