* Viac ako polovica členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie vypracovala do roku 1999 národný akčný plán pre alkohol a má koordinačný orgán. Slovensko medzi nimi nebolo – z postsocialistických štátov má národný plán i koordinačný orgán jedine Poľsko.
* Konzumácia alkoholu v období rokov 1992 až 1999 klesla v 11 štátoch a v rovnakom počte štátov stúpla, v ďalších stagnovala. Zníženie konzumácie o 25 percent dosiahli iba Taliansko, Španielsko a Poľsko.
* V západo- a severoeurópskych štátoch sa znížil počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu (niekde až o 31 percent), ale v stredo- a východoeurópskych sa zvýšil (o zhruba 32 percent).
* V krajinách Európskej únie a v severoeurópskych štátoch značne klesli indikátory úmrtí v dôsledku úrazov a otráv, samovrážd a iných sebapoškodení, v krajinách bývalého ZSSR však o 38 percent stúpli.
* Chronické ochorenia pečene a úmrtia na cirhózu klesli v krajinách Európskej únie o 7 %, ale všade inde v Európe stúpli, najmä vo východoeurópskych štátoch (už i na Slovensku).