Nepál - ázijská hinduistická enkláva medzi Indiou a Čínou - je monarchiou už takmer 2500 rokov, súčasná dynastia Šáh sa na trón dostala až v roku 1768. Bírendra Bir Bikram Šáh Dev, zavraždený nepálsky kráľ, bol oficiálnym vtelením boha Višnu na zemi, teda jedného z hlavných hinduistických božstiev. Drvivá väčšina z 23 miliónov Nepálčanov ho považovala za boha, niektorí za tyrana.
Bírendra študoval v Indii, Anglicku, Japonsku a USA. V roku 1975 nastúpil na trón. Až do začiatku minulého desaťročia vládol v krajine ako stredoveký monarcha. V roku 1990 sa totiž zlegalizovali politické strany, v tejto horskej krajine však kráľ nikdy neodišiel do politického úzadia.
Typickou črtou nepálskeho kráľa bolo odmietanie stretnutí so západnými novinármi. Neraz sa stalo, že sa z Káthmandu vracali s prázdnymi rukami aj novinári z takých renomovaných denníkov ako napríklad Le Monde či The New York Times. „Boh-kráľ“, známy milovník čistokrvných koní, rozhovory poskytoval iba na základe vopred vyplneného formulára. Otázky a odpovede musel pritom pred odovzdaním schváliť protokol. Hŕstke novinárov, ktorým Bírendra rozhovor poskytol, sa neskôr priznal, že „byť bohom a kráľom zároveň je veľmi ťažké“. Z jeho slov sa dalo čítať, že príliš vo svoju božskosť neveril. Niektorým novinárom dokonca povedal, že im „ich normálny život závidí“. Bírendra sa vedel so svojím osudom zmieriť. Zdá sa, že jeho syn Dipéndra nie. (taa)