MARTIN LAUKO sa členstva v rade vzdal dva dni po vymenovaní. Harabin i napriek tomu trvá na svojom. Zároveň tvrdí, že ho do funkcie pretlačil Ján Čarnogurský ako svojho človeka. Harabin zároveň opätovne obvinil Čarnogurského zo spolitizovania súdnictva.
Pán Harabin v utorok povedal, že po tom, ako ste boli vymenovaný za člena Súdnej rady, ste prestali byť prokurátorom. Podľa neho sú tieto dve funkcie nezlučiteľné. Čo vy na to?
„Harabin nemá pravdu. Popri inom hovorí, že funkcia prokurátora je nezlučiteľná aj s funkciou v orgánoch štátnej správy. Súdna rada nie je orgánom štátnej správy, pretože je začlenená do siedmej hlavy ústavy, čo znamená, že je priradená k súdnej moci. Súdnu radu nemožno považovať za orgán štátnej správy, v zmysle zákona o prokurátoroch.“
Je pravda, že ste boli členom KDH a minister Čarnogurský vás do rady pretlačil ako svojho človeka?
„Je pravda, že som bol jedným zo zakladateľov KDH, tak isto ako je pravda, že Harabin bol členom KSČ. Ale tak ako on už nie je členom KSČ, ja nie som členom KDH. Inak by som nemohol spĺňať štatút prokurátora.“
Aký je váš vzťah k ministrovi Čarnogurskému?
„Moja nominácia bola konzultovaná medzi generálnym prokurátorom a pánom Čarnogurským ako ministrom spravodlivosti. To, že je pán Čarnogurský členom KDH, automaticky neznamená, že ma pretláča do Súdnej rady.“
Prečo ste sa dva dni potom, ako vás vláda vymenovala za člena Súdnej rady, funkcie vzdali?
„Dostali sme istý signál o príprave obdobného útoku, aký Harabin nakoniec podnikol. Chcel som vylúčiť akékoľvek, aj špekulatívne pochybnosti. Nechcel som zaťahovať do problému generálneho prokurátora a ani rezort. V trojdňovej lehote som sa funkcie vzdal, aj keď si stále myslím, že to nebolo potrebné. Útoky sú súčasťou Harabinových politických vystúpení. Myslím, že politizuje justíciu.“ (rp)