
Ak sa nebudú výsledky volieb výrazne líšiť od predvolebných prieskumov, v budúcom parlamente bude viac nových ako starých tvárí. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Už o niekoľko týždňov bude známe nové zloženie parlamentu. Ak sa nebudú výsledky volieb výrazne líšiť od predvolebných prieskumov, preukaz poslanca zostane len o čosi viac ako päťdesiatim zákonodarcom. Až z dvoch tretín pôjde teda o nové tváre.
Národnú radu opustia mnohí ľudia, ktorí sa vo vrcholovej politike pohybovali desať až dvanásť rokov. Niektorí sú sklamaní, lebo s ich službami ich materská politická strana už nepočíta. Zažili to najmä členovia opozičného HZDS. Ďalší hovoria: „Stačilo, nervákov bolo dosť.“
Výpovede končiacich politikov sa zhodujú v tom, že novému parlamentu bude chýbať skúsenosť. Tvrdia tiež, že do Národnej rady smerujú bohatí ľudia, a tí sa nebudú zastávať nemajetných občanov. Úlohu médií vidia v tom, aby kultivovali politiku a nevytvárali u ľudí obraz, že do politiky sa dostali len neschopní jedinci.
Hofbauer - informovala ma koaličná tlač
Poslanec Roman Hofbauer je v politike desať rokov. Na kandidátku HZDS sa nedostal. Bol prekvapený, že sa vôbec na kandidátke ocitol vo voľbách v roku 1998. Patril ku koloritu klubu HZDS. Bol povestný ostrým slovníkom.
Hofbauera zaskočilo, že o neúčasti na kandidátke sa poslanci HZDS dozvedeli z koaličnej tlače. O argumente, že menej kandidátov za Bratislavu súvisí s horšími výsledkami vo voľbách, Hofbauer povedal, že v hlavnom meste by mal problém každý. „Je tu špecifická zostava obyvateľov a vyžaduje si to špecifickú prácu. To, čo platí pre vidiek, je ťažko aplikovateľné na metropolu a revolúcie sa robia v metropole,“ povedal.
Marta Aibeková z HZDS sa tiež neocitla na kandidátke. Profesionálne sa politike venovala desať rokov. Až teraz si uvedomuje, ako rýchlo uplynuli a čo všetko za tých desať rokov stratila. „Nezískala som vôbec nič. Ľudia majú predstavu, že poslanec získa majetok. Možno, že mnohí to využili, ja som pred desiatimi rokmi bývala v trojizbovom byte, teraz mám dvojizbový. Bola by som rada, keby si ľudia uvedomili, že nie všetci prišli do parlamentu len preto, aby zbohatli.“
Podľa Aibekovej sa potvrdzujú slová Pavla Ruska, že do politiky by mali ísť bohatí ľudia. „Keď si pozriete napríklad aj tú našu kandidátku, sú to bohatí ľudia. Ale neviem, ako budú obhajovať invalidných dôchodcov a radového občana.“ Odmietla, že by plakala, keď sa dozvedela o tom, že HZDS s ňou nepočíta.
S politikou už Aibeková nechce mať nič spoločné. Nechce ísť ani do inej strany.
Poslanec Juriš - stačilo
Anton Juriš bol poslancom už vo federálnom zhromaždení. V slovenskom parlamente je od roku 1994. Je členom strany zelených, a tí podľa neho vždy rozmýšľajú dopredu. O politike hovorí: „Stačilo. Nervákov bolo dosť. Mnohí ľudia si myslia, že poslanci - to je jedna banda. A to nie je pravda. Za tých osem a pol roka som poznal mnohých čestných ľudí.“ Podľa Juriša by do politiky mali ísť mladí ľudia, on bude dôchodca.
Jozef Krumpolec ako sociálny demokrat po trieštení SDK uveril projektu SDKÚ. Napokon však túto stranu opustil. Prekvapilo ho, že v parlamente nebol mimoriadny záujem riešiť problémy obyčajných ľudí. „Riešia sa problémy ľudí, ktorí sú majetní.“ Podľa Krumpolca médiá neraz politikov hecujú a výsledok je taký, že ľudia potom ničomu neveria. Veľkú časť poslancov považuje za schopných. „Nemusia mať dôvod chodiť ako nejakí potkani po kanáloch. Ale vytvára sa o nich obraz ako o škodlivých ľuďoch.“
Kanis - treba byť silnejší
Pavol Kanis z SDĽ hovorí, že zažil historické zmeny. Z budúceho parlamentu má pocit, že bude mať problémy s aklimatizáciou. Myslí si, že v novej snemovni budú chýbať skúsení právnici, aj keď už sotva bude mať toľko práce, ako predchádzajúce zákonodarné zbory.
O skúsenosti z politiky hovorí, že je „tristná“. Je poučený, že do politiky treba prísť silnejší, pripravenejší s ctižiadosťou reprezentovať spoločenské skupiny, ktoré predstavujú ľavicovú základňu. Na otázku, v čom chce byť silnejší, odpovedá: „Dnes byť v politike znamená mať aj dobrých spoluhráčov v médiách. Tí sú obyčajne v tom, keď máte bezprostredný kontakt, alebo ste vo vlastníckych štruktúrach.“
Ďalší končiaci poslanec Viliam Sopko verí, že SDĽ sa do parlamentu dostane. „Bude to však obmedzený počet poslancov. Niekto musí aj ustúpiť. Je nás veľa na štvorcový meter, nechali sme prednosť novým tváram. Budeme žiť inak, je to normálne,“ vysvetlil.
IGOR STUPŇAN