
Stephanie Grafová. FOTO - TASR/APLONDÝN - Organizátori tretieho grandslamového tenisového turnaja sezóny vo Wimbledone uvažujú, že od roku 2005 by sa začiatok tohto podujatia posunul o týždeň neskôr. Oznámil to denník Daily Mail s tým, že ak by sa k takémuto kroku pristúpilo, išlo by o porušenie dlhoročnej tradície.
O neskorší začiatok však žiadajú samotní tenisti, ktorí by tak mali medzi druhým grandslamom Roland Garros a Wimbledonom pauzu tri namiesto doterajších dvoch týždňov. „Hráčom určite pomôže, ak budú mať viac času preorientovať sa z antuky na trávu,“ povedal pre denník jeden z organizátorov Chris Gorringe.
V prípade neskoršieho začiatku usporiadatelia tiež dúfajú, že na turnaj sa prihlási viac antukových špecialistov zo Španielska a Južnej Ameriky. (tasr)

Lars Riedel. FOTO - TASR/AP
Na mníchovskom európskom atletickom šampionáte (6.-11. augusta) budú pre zranenia chýbať dvaja vážni kandidáti na medaily. Päťnásobného diskárskeho majstra sveta Larsa Riedela vyradilo zranenie chrbta a ramena. Rakúska bežkyňa na 800 metrov Stephanie Grafová sa musí podrobiť operácii sedacieho nervu. Pre obe esá malo byť podujatie na Olympijskom štadióne bavorskej metropoly vrcholom sezóny.
Pre 35-ročného rodáka zo Zwickau je neúčasť dvojnásobne citeľná. Olympijský víťaz z Atlanty totiž pôsobí ako športový veľvyslanec chystaného mníchovského šampionátu. Štvrtý diskár historických tabuliek výkonom 71,50 m z roku 1997 (svetový rekord 74,08 m drží z roku 1986 Riedlov krajan Jürgen Schult) chytil vlani druhý dych. Víťazstvo na majstrovstvách sveta v Edmontone 2001 považoval za najťažšie, aké kedy dosiahol. A súperov, ktorých zdolal - Litovčana Virgilusa Aleknu (strieborný), ďalšieho výborného Nemca Michaela Möllenbecka (bronzový) - zase za najťažších súperov.
Piate zlato na MS zaradilo Riedla v tabuľkách úspešnosti z MS hneď za ukrajinského žrdkárskeho fenoména Sergeja Bubku (šesť prvenstiev). Atléta v pravom slova zmysle (199 cm/105 kg) považuje jeho tréner Karl-Heinz Steinmetz za talent, ktorý sa rodí raz za dve generácie. Možno by to vyznelo ako samochvála, keby Riedla neoznačovali všetci odborníci za diskárskeho klasika s výbornou technikou.
Vzťah ku klasike má tiež majster sveta. „Kariéru chcem stoj či stoj skončiť na olympiáde v Aténach. Už samotné pomyslenie, že budem súťažiť v Grécku na olympiáde v hode diskom, ma nadchýna,“ hovorí Riedel, ktorý sa pokúsi na budúci rok na svetovom šampionáte v Paríži vyrovnať Bubkovu bilanciu. Nemcovi patria i ďalšie výnimočnosti. Vo víťaznej Atlante 1996 sa v piatej sérii zlepšil zo 65,40 m na 69,40 m, čo znamená najväčší posun v histórii OH i MS. Druhého Bielorusa Dubrovščika zdolal o 2,80 metra, čo je zase najväčší rozdiel od štokholmských OH 1912.
Riedlova neúčasť v Mníchove usporiadateľov trápi. „Larsova absencia je pre nás veľkou stratou. Dlhodobo kvalitná forma Michaela Möllenbecka nás teší, ale boli by sme radšej, keby sme mali na šampionáte v hre tiež našu diskársku jednotku,“ uviedol šéftréner nemeckých atlétov Bernd Schubert.
Rakúsku bežkyňu na 800 m Stephanie Grafovú prenasleduje smola už druhú sezónu. Vlani si tiež odskákala svoje. Ramenatá 29-ročná Klagenfurťanka bola do majstrovstiev sveta 2001 jasnou jednotkou roka, ale v Edmontone podľahla Mozambičanke Mutolovej. Na tohtoročnom domácom halovom európskom šampionáte vo Viedni sa mala stať hlavnou postavou podujatia, lenže ju predstihla Slovinka Čeplaková. Halová kontinentálna šampiónka z Gentu 2000 premáhala v tréningu bolesť, ako sa dalo. Napokon usúdila, že operácia nervu je rozumnejšie riešenie. „Neúčasť v Mníchove ma síce mrzí, ale o rok je dôležitejší svetový šampionát, o dva olympiáda. Z tohto pohľadu robím nevyhnutný krok,“ vysvetlila Rakúšanka.