Železiarne za uplynulého pol roka dosiahli slušný zisk a novému vedeniu sa v krátkom čase podarilo podpísať s odbormi kolektívnu zmluvu. Šírili sa fámy, že aj vďaka tomu, že minimálna mzda mala byť na úrovni 1000 dolárov. Goodish to popiera: „Nie som si vedomý, že by sme chceli zvýšiť základné platy na 1000 dolárov. Pravda však je, že na základe kolektívnej zmluvy priemerné mzdy vzrástli o 9,5 percenta.“
Američania, ktorí prišli do Košíc, sú presvedčení, že vo VSŽ už vysokorizikové záležitosti neexistujú a U. S. Steel má záujem získať kontrolu aj nad VSŽ, a. s.
„Zistili sme, že až 60 percent objemu podnikateľských aktivít VSŽ je viazaných na našu firmu. Preto je pochopiteľné, že z dlhodobého hľadiska je naším záujmom mať kontrolu aj nad VSŽ,“ hovorí Goodish. Onedlho by mala byť hotová aj analýza, na základe ktorej by sa dala určiť hodnota akcií.
Američania sa už síce v Košiciach aklimatizovali, slovenská byrokracia ich však stále vie prekvapiť. „Keď sa pokúšate postaviť parkovisko pred firmou, musíte vybaviť neuveriteľné množstvo papierov. Slovensko je preadministrované. Týka sa to aj firiem. Mali sme tu desaťstranový materiál, ako usporiadať porady a 50-stranový, ktorý opisuje, čo má robiť napríklad inžiniering.“
Inak si už zvykli – chodia na kurzy slovenčiny, do spoločnosti, športujú. Ich manželky si už v meste dávajú pozor na peňaženky. „Za posledných päť mesiacov sme zaznamenali štyri krádeže. Naposledy sa moju manželku pokúsili okradnúť začiatkom mája, ale bola statočná a zlodeja chytila. Momentálne najväčším problémom manželiek je nájsť kvalitný škrob na košele,“ hovorí prezident VSŽ Goodish, ktorý je vzdialený príbuzný s biskupom Gojdičom. (edi)