
Turecký premiér Bulent Ecevit (vpravo) a jeho zástupcovia. FOTO - REUTERS
kabinetu - prvýkrát počas jeho zdĺhavej choroby. Vláda ani premiér však nevydali žiadne stanovisko k predčasným voľbám, ktoré žiada jedna z troch členov koalície Strana národnej akcie (MHP) i opozícia.
Tureckú koaličnú krízu odštartovali v pondelok demisie v Ecevitovej Demokratickej ľavicovej strane (DSP). Po vicepremiérovi Husamettinovi Ozkanovi rezignovali ďalší ministri a poslanci.
Politická kríza a pomalý postup reforiem môže nadlho zastaviť integráciu Turecka do Európskej únie. Ohrozený je aj balík ekonomických reforiem, ktorým musí Ankara splatiť Turecku miliardové pôžičky.
Turecko je jediným štátom NATO s moslimským obyvateľstvom. Pre Spojené štáty má spojenectvo s ním obrovskú cenu vzhľadom na jeho geopolitické umiestnenie. Výsledok prípadných predčasných volieb je nejasný, strana nacionalistov naberá silu. Medzinárodný menový fond (MMF) len v tomto roku požičal Turecku 16 miliárd dolárov. Niektorí analytici tvrdia, že aj ak sa moci chopí protieurópske politické krídlo, peniaze potečú ďalej. „MMF je pripravené finančne podporovať Turecko viac než iné kandidujúce krajiny nie na základe toho, čo si sám myslí, ale na základe toho, čo si myslí hlavný podielnik MMF Spojené štáty,“ povedal pre BBC londýnsky ekonóm Kasper Bartholdy. (zo, tasr, reuters)