O kreslo predsedu bude Klaus bojovať v tajnej voľbe s kandidátom ČSSD Lubomírom Zaorálkom, ktorý by mal vďaka 101 hlasom poslancov budúcej vládnej koalície ČSSD, Únie slobody a KDU-ČSL zvíťaziť. Opozícia má hlasov 99.
„Môže to byť celkom zaujímavý test,“ povedal Klaus. Dodal, že pôvodne kandidovať nechcel, poslanecký klub ho však presvedčil. „Chceme ponúknuť alternatívu,“ vyhlásil predseda ODS.
Kandidatúru čakal málokto. Napríklad podľa včerajšej Mf Dnes Klaus v utorok jasne odmietol, že by sa mohol stať nečakaným protikandidátom Zaorálka. Až dosiaľ sa vyhýbal odpovedi na otázky, ako si predstavuje svoju budúcnosť v snemovni. Výslovne odmietal však len posty podpredsedu snemovne a šéfa klubu poslancov ODS.
Zaorálek je v boji o kreslo predsedu na prvý pohľad miernym favoritom. Voľba bude tajná, takže nemožno zistiť, ako kto bude hlasovať. Podľa podpredsedu ODS Ivana Langera netreba Klausovu kandidatúru vnímať ako výstrel do prázdna.
Nemožno vylúčiť, že niektorí oponenti Zaorálka tak v ČSSD, ako mimo nej môžu jeho zvolenie komplikovať. Klaus sa bude môcť pri voľbe opierať o hlasy 58 poslancov ODS a možno i niektorých komunistov. KSČM má spolu 41 poslancov. Jej predstavitelia po júnových voľbách neboli proti tomu, aby Klaus snemovňu viedol i naďalej. Pre niektorých z nich môže byť neprijateľnou osobou z ideologických dôvodov.
ODS však vyhlásila, že o podporu komunistov nestojí a viac ich zaujímajú niektoré hlasy Únie slobody a sociálnych demokratov. Ani ODS sa jednoznačne nedomnieva, že bude Klaus zvolený. Predseda ODS je totiž tiež jedným z troch kandidátov občianskych demokratov na členstvo v mandátovom a imunitnom výbore. Ako predseda snemovne by v tomto výbore pôsobiť nemohol. (čtk, mch)