Americký Kongres sa začal zaoberať zriadením ministerstva vnútornej bezpečnosti. Návrh prezidenta Busha z minulého mesiaca sa tak dostáva do legislatívneho procesu. „Ide o najdôležitejšiu vec, na akej sa ako senátor budem počas dlhoročnej činnosti v Kongrese podieľať,“ vraví demokrat John Lieberman, ktorý je predsedom výboru pre vládne záležitosti.
Nové ministerstvo bude riadiť vnútornú bezpečnosť USA. Ide o dosiaľ najzávažnejšiu odpoveď americkej politiky na 11. september. Amerika ministerstvo zaoberajúce sa bezpečnosťou nemala. Pred časom ale Bush zriadil špeciálnu agentúru, na čele ktorej je Tom Ridge. Dostať otázku vnútornej bezpečnosti na úroveň spadajúcu pod priame riadenie šéfa Bieleho domu je historickou udalosťou.
Americkí politici si čoraz viac uvedomujú, že rozptýlenie bezpečnostných úloh medzi zhruba 180 agentúr je minulosťou. Do iného postavenia sa dostanú aj tajné služby. Najmä CIA a FBI, ktoré zlyhali.
Aj keď je všetkým jasné, že nové ministerstvo vzniknúť musí, jeho zriadenie nie je ani na americké pomery jednoduché. Predstavitelia viacerých špecializovaných úsekov majú obavy, že politici spoja aj veci, ktoré by mali fungovať samostatne. Napríklad Pobrežná hliadka, ktorá stráži pobrežné hranice Ameriky, sa presunie do nového ministerstva z doterajšieho ministerstva dopravy. Otázka znie: bude Pobrežná hliadka viac dbať o bezpečnosť námornej dopravy, alebo sa bude musieť viac sústrediť na otázky obrany?
Ozývajú sa aj zástupcovia povestných farmárskych štátov. Tí celkom dobre nechápu, prečo sa z ministerstva poľnohospodárstva vyjme Inšpekčná služba pre zvieratá a rastliny a priradí k ministerstvu vnútornej bezpečnosti.
Riaditelia CIA a FBI radšej mlčia. Vedia veľmi dobre, kde ich agenti zaspali. Obaja šéfovia zostávajú síce vo funkciách, ale zrejme stratia výsadné postavenie týkajúce sa bezpečnosti. Svoje prísne tajné správy budú musieť odosielať, dokonca v surovom stave, teda nespracované a nezanalyzované, na nové ministerstvo.
Členovia Kongresu sú rozhodnutí prezidentovi vyhovieť a ministerstvo zriadiť. Odhaduje sa však, že celý proces potrvá až štyri roky. Kongresmani nechcú nič zanedbať. Od roku 1940 pôjde o najdôležitejšiu reorganizáciu americkej vlády.
MICHAL HAVRAN