Dnes už všetci hovoria o konci éry palestínskeho hnutia na čele s Jásirom Arafatom. Čo bude dovtedy, kým budú Palestínčania schopní sformovať nové vedenie?
„USA sa rozhodli nevyjednávať s Castrom a 40 rokov čakajú, že zomrie. U nás by to netrvalo tak dlho, ale veci sa majú inak. Zmenila sa stratégia USA, EÚ a aj Palestínčania Arafata teraz nazývajú klamárom. Okrem niekoľkých osôb okolo neho sú ostatní politici rozumní ľudia, a my s nimi chceme odštartovať dialóg. V tejto chvíli sa už nachádzame na vyššom stupni riešenia. Keď palestínski intelektuáli podpisujú petície proti samovražedným atentátom, keď Palestínčania demonštrujú proti Arafatovi a za to, aby mohli pracovať v Izraeli, to je pozitívny vývoj.“
Izraelská armáda ostáva v palestínskych mestách. Ako sú tam organizované bežné civilné aktivity?
„Počas prvých dvoch týždňov bol v obsadených mestách totálny zákaz vychádzania. Potom sme sa rozhodli vo väčšine z desiatich miest zrušiť zákaz vychádzania cez deň. Cez deň teda môže všetko fungovať normálne.“
Prečo narazila armáda na relatívne malý odpor?
„Jedna vec je nacionalistické cítenie a želanie mať nezávislý štát. Druhá, že Palestínčania nechcú byť totálne odrezaní od izraelskej ekonomiky. Nie sú schopní udržať si životnú úroveň bez Izraela.“
Taká je možno situácia dnes, keď je palestínska ekonomika paralyzovaná. Nemyslíte si, že by radšej mali vlastné územie, na ktorom by vybudovali štát s fungujúcou ekonomikou?
„Myslím, že tomu neveria.“
Koľko Palestínčanov sa dnes nachádza v izraelských väzniciach? Pôjdu pred súd?
„Je ich medzi jedným až dvomi tisícami. Z vypočúvania zatknutých máme informácie o teroristickej sieti a o zahraničných faktoroch. V niektorých prípadoch sa možno nájde podobné riešenie ako v Betleheme, pošleme ich do tretej krajiny.“
Neobávate sa islamského hnutia?
„Aj v Izraeli máme islamské hnutie. Takmer 100 000 ľudí žije v arabskom meste v Izraeli Um al-Fahím, sesterskom meste Džanínu na druhej strane hranice. Keď v ňom začali kričať islamské slogany, aj veľa Izraelčanov hovorilo: to je v poriadku, sú to moslimovia, mali by patriť k palestínskej samospráve. Potom sa rozhodli ostať časťou Izraela a teraz majú špeciálne ponuky v reštauráciách pre Izraelčanov. To isté platí pre západný breh. Islamský fanatizmus tam má veľmi málo stúpencov, nepodporuje ho ani len významná menšina.“
Vy si teda myslíte, že islamské hnutie prežije a terorizmus bude porazený?
„Odmietame hypotézu, že islam je teroristické náboženstvo. Jednou z troch povinností islamských veriacich sú milodary. Neznamená to, že všetci, ktorí dávajú milodary chudobným, prispievajú na terorizmus. Tento systém je len zneužívaný, nájdu sa fanatici, ktorí odkladajú peniaze bokom a neposielajú ich sirotám, ale teroristom.“