1. Besnota. V západnej Európe býva veľmi zriedkavá, ak aj zaregistrujú nejaké ochorenia, potom najmä u psov a mačiek privezených zo severnej Afriky. U nás však toto nebezpečenstvo pretrváva. Prenáša sa slinami psov, mačiek i hospodárskych zvierat. Po týždni, a niekedy aj dlhšom čase, sa u človeka prejaví ťažký zápal mozgu a miechy, kŕče v svaloch a napokon sa neliečený človek zadusí, pretože mu ochrnú svaly v dýchacích cestách. Choroba sa začína nepokojom, horúčkou, zvýšeným slinením a strachom z vody. Viete, ktoré zvieratá žijúce vo voľnej prírode sú najväčším zdrojom nákazy?
a) kliešte, blchy
b) netopiere, líšky
2. V stredenej Európe je to zriedkavá, nie však celkom vykorenená choroba. Zvyknú ju označovať ako "pracovnú chorobu", keďže ňou najčastejšie trpia pôdohospodári, pracovníci bitúnkov či kanalizácií. Príčinou ochorenia je spirocheta, ktorá sa drží v obličkách zvierat. Zriedkavo, ale predsa sa môžu nakaziť aj psy. Príznaky choroby sú podobné chrípke, takže často odznievajú bez toho, aby sme o nich vedeli. To však neznamená, že nemôže postihnúť pečeň. Okrem horúčky ju sprevádza aj zápal očných spojiviek, výsyp na koži, kašeľ, dýchavičnosť, môže prerásť až do zhubného zápalu srdcového svalu. Ako sa ňou možno nakaziť?
a) aj pri kúpaní sa v stojatej vode infikovanej močom postihnutých zvierat, najmä potkanov
b) len konzumáciou vnútorností postihnutých zvierat
3. Kala-Azar alebo leishmaniáza. Pre nás skôr dovolenková choroba. Nakaziť sa ňou možno najmä v južnej Európe. Zdrojom choroby bývajú psy, líšky, hlodavce. Tieto zvieratá ju však priamo neprenášajú, prenášajú ju komáre, ktoré poštípu najskôr zviera a potom človeka. Chorý pes má viditeľné zmeny na koži, postupne slabne jeho imunitný systém, nakoniec uhynie. Ľudská imunitná sústava si s touto chorobou dokáže bez väčších problémov poradiť, avšak u detí a starších ľudí môže mať dosť ťažký priebeh. Od jedného do osem mesiacov od nákazy sa dostaví horúčka, celková slabosť, koža je vyschnutá a sivá, ochorenie sprevádzajú ďalšie zápaly, ktoré môžu mať zhubné následky. Jestvuje proti chorobe Kala-Azar očkovacia látka?
a) áno
b) nie
4. Echinokokóza. Podľa štatistík túto chorobu dostane len 1,3 zo stotisíc osôb v západnej Európe. Zdrojom nákazy je parazit. Aby sa rozvinula, potrebuje dve bytosti - psa, kravu, ošípanú alebo človeka. Parazity prechádzajú z čriev cez črevnú stenu, rozšíria sa po tele a vytvárajú cysty v pečeni a iných vnútorných orgánoch. Stačí, aby si človek po hre so psom neumyl ruky... Dá sa táto choroba liečiť?
a) len chirurgicky, cysty treba odstrániť operatívne
b) áno, pomáhajú bežné antibiotiká
5. Toxoplazmóza. Nakaziť sa môžu všetky druhy cicavcov a vtákov. Príčinou je parazit, ktorý si za svoju obeť najčastejšie vyberá človeka, zajaca, potkana, psa, mačku, hydinu, holubov a kanárikov. Najviac ohrozené toxoplazmózou sú tehotné ženy, pretože ochorenie môže vyvolať ťažké poškodenie plodu. Ako sa dá pred toxoplazmózou chrániť?
a) mäso treba dobre prepiecť, mlieko prevariť
b) najjednoduchšie je dať sa proti toxoplazmóze zaočkovať
Správne odpovede. 1b, 2a, 3b, 4a, 5a
Autor: Júlia Stolzová