Urbis je prvé múzeum mestskej civilizácie

MANCHESTER - Roku 1996 sa v anglickom Manchestri konali majstrovstvá Európy vo futbale. Aj IRA chcela prispieť svojím dielom, a nastražila v meste bombu. Polícia včas zachytila stopu a príslušnú časť mesta sa podarilo evakuovať. Bez zranenia vyviazli ...


V takzvaných People Pods dostávajú návštevníci informácie. FOTO - REUTERS


MANCHESTER - Roku 1996 sa v anglickom Manchestri konali majstrovstvá Európy vo futbale. Aj IRA chcela prispieť svojím dielom, a nastražila v meste bombu. Polícia včas zachytila stopu a príslušnú časť mesta sa podarilo evakuovať. Bez zranenia vyviazli vydesené manželky nemeckých hráčov, ktoré sa práve vybrali na nákupy, aj predavač zmrzliny na Market Street. Bomba vybuchla a v podstate zničila niekoľko budov. Veľké časti centra bolo treba vypratať, niektoré úplne zreštaurovať. Manchester mal odrazu na krku rozsiahlu rekonštrukciu a stal sa po Berlíne najväčším staveniskom Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minulosť Manchestru, to bola predovšetkým priemyselná revolúcia, dravý kapitalizmus voľnej súťaže a premena kedysi milého mestečka na prvú priemyselnú metropolu sveta, prvé moderné mesto. Jeho vývoj neskôr kopírovali mestá v najrôznejších častiach sveta. Podľa manchesterského vzoru naplánovali a postavili Singapur.

Súčasnosť zas bola sivá priemyselná metropola v procese bolestivej premeny, topiaca sa vo vysokej nezamestnanosti, s obrovskými sociálnymi rozdielmi. Ale aj obrovský megakomplex s pulzujúcim umeleckým a kultúrnym životom a piatimi univerzitami, s galériami, divadlami a tým najdivším nočným životom v celej Veľkej Británii. Úvahy o podstate moderného mesta a jeho vývoji za posledných 150 rokov prispeli k novému múzeu Urbis - prvému múzeu mestskej civilizácie na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum tvorí zvláštna, sklená budova, ktorá stojí na bývalom parkovisku. Týči sa uprostred manchesterského Millenium Quarter ako ligotavý priesvitný skokanský mostík uprostred tehlových budov z konca minulého storočia.

Výstava nevynechala ani jeden prvok mestskej civilizácie. Koexistencia, permanentný mier, aj permanentná vojna prišelcov a starousadlíkov z najrôznejších regiónov, krajín a kultúr, úloha a moc médií, všedný deň na uliciach molocha. Množstvá informácií, ktoré sa tu kopia hravým spôsobom, brnkajúc návštevníkom na všetky zmysly. Hlavnými nástrojmi je multimediálna high-tech a interaktívnosť.

Hostia - tiež väčšinou mestskí ľudia - sú konfrontovaní s vlastnou každodennou skúsenosťou a tak aj reagujú. Na parkovej lavičke sa povaľujú bezdomovci a okoloidúcich oslovujú: „Nemáš nejaké drobné?“ Bezdomovci sú herci, súčasť výstavy, a návštevníci to vedia. Napriek tomu reflexy fungujú: pohľady nám klesnú k zemi, alebo sa sústredia na akýkoľvek exponát, ktorý sa na obzore zjaví a všetci sa ponáhľajú akoby nič, ignorujú oslovenie rovnako ako si to navykli robiť na ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Na štyroch úrovniach - Arrive, Change, Order a Explore - nám výstava ponúka pohľad do vnútra megamiest dnešnej doby. Na príkladoch Manchesteru, Sao Paula, Singapuru, Los Angeles, Paríža a Tokia odzrkadľuje to, čo sa v podstate ani zachytiť nedá: mätúcu, komplexnú, ohlušujúcu, hravú tému mesta. Pouliční hudobníci hmkajú piesne Beatles, zvonia pouličné telefóny, a kto zdvihne slúchadlo, dostane informácie o systémoch tiesňových volaní na celom svete - fenomén, čo vznikol spolu s veľkomestom. Friedrich Engels komentuje Manchester, kde dvadsať rokov žil, akoby hovoril o súčasnom Tokiu, New Yorku, Hamburgu či Berlíne.

V jednej zo sál stoja stĺpy v ľudskej veľkosti, postavené na spôsob ruských matriošiek. Keď prídeme bližšie, ožijú. Zjaví sa parížsky umelec grafiti a hovorí o svojom umení a o živote na ulici. Iný stĺp preberie k životu študentku v Tokiu.

SkryťVypnúť reklamu

Urbis dizajnovali tri londýnske firmy: At Large, Land Design Studio a Event Communications, a je to naozaj jedinečná výstava. Dá sa tu ľahko stratiť a celé hodiny vnímať, hrať sa, skúšať a zážitky pomaličky prežúvať. A nakoniec naozaj vidíte svoje vlastné mesto inými očami. IRA mala roku 1996 pravdepodobne trochu iný úmysel.

EDGAR KLUSENER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 485
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 485
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 473
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 525
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu