
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin včera opäť obvinil ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského z nekompetentnosti a spolitizovania justície.
Odpolitizovaniu súdnictva malo pomôcť aj vytvorenie Súdnej rady, ktorej je Harabin predsedom. Vláda však jej tvorbu podľa Harabina brzdí, pretože mu nedoručila mená troch členov rady, ktorých mala vymenovať. Vymenovala síce troch kandidátov už 26. júna, ale Harabinovi podľa jeho vyjadrení neposlala oficiálne oznámenie o svojom rozhodnutí, ktoré mala poslať do konca mesiaca.
Novinárom ale oznámenie od vlády Harabin ukázal. Tvrdí, že ho stiahol z internetu. „To, že vláda urobí tlačovku o tom, že uznesením vymenovala troch členov Súdnej rady, nič neznamená,“ hovorí.
Jedným z troch členov Súdnej rady vymenovaných vládou je aj prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko. Harabin tvrdí, že tým zanikla funkcia Lauka ako prokurátora, a vzápätí obvinil ministra Čarnogurského, že Lauka do Súdnej rady pretlačil on, pretože „aj Lauko bol členom KDH“.
Svoj názor na zánik Laukovej funkcie Harabin opiera o znenie zákona o prokurátoroch, z ktorého vyplýva, že služobný pomer prokurátora zaniká ku dňu ustanovenia do funkcie, akou je podľa Harabina i členstvo v Súdnej rade.
Prokurátor je povinný nesúlad odstrániť do troch dní od jeho vzniku, Lauko sa členstva v Súdnej rade vzdal po dvoch dňoch od vymenovania. Podľa Harabina mu však funkcia v Súdnej rade zaniká až po uplynutí dvoch mesiacov od doručenia oznámenia predsedovi Súdnej rady.
Podľa agentúry SITA Lauko o Harabinovi vzápätí povedal, že sa buď mýli, alebo nepozná zákony.
Súdna rada by mala mať podľa zákona osemnásť členov. Predsedom je predseda Najvyššieho súdu, ôsmich členov si zvolili samotní sudcovia. Zvyšných deviatich vymenúva rovnakým dielom parlament, vláda a prezident, ktorý si ako jediný túto povinnosť ešte nesplnil.
Podľa Harabina prezident tvorbu Súdnej rady nebrzdí, „lebo postupuje v zmysle zákona, ktorý mu neurčuje žiadnu lehotu“.
Medzi kompetencie Súdnej rady patrí napríklad podnet na disciplinárne stíhanie sudcu, len na jej návrh môže prezident republiky vymenovať, odvolať a preložiť sudcu, to isté platí o predsedovi a podpredsedovi Najvyššieho súdu.
Včera sa nám nepodarilo získať stanovisko ministra Čarnogurského, ktorý bol pracovne vyťažený.
RICHARD FILIPKO