Riaditeľka komunikačného odboru ministerstva Dagmar Hlavatá vie o tom svoje. „Sedím na severnej strane, tu sa ešte dá vydržať, ale na tej druhej musí byť aspoň štyridsať stupňov,“ odhaduje. Budova totiž nie je klimatizovaná.
V niektorých miestnostiach včera namerali až 37 °C. V iných sa teplota počas dňa pohybovala okolo 33 °C.
Hlavatá ministrovo rozhodnutie nerešpektovala: „Mám toľko roboty, že keby pracovný čas skrátili aj sedemkrát, tak tu budem.“
Ani hovorca ministra Peter Chalmovský nemal včera naponáhlo. V práci sme ho zastihli telefonicky ešte o šiestej večer. „Nie všetci zamestnanci využili možnosť odísť skôr,“ povedal.
Iniciatíva na skrátenie pracovného času vzišla od miestnych odborárov, ktorí sa odvolávali na ustanovenie kolektívnej zmluvy, podľa ktorej ak teploty v pracovných priestoroch dosiahnu 33 °C a viac, je možné pracovný čas o jednu hodinu skrátiť.
Významným dôvodom bolo aj to, že na ministerstve mali už dvaja zamestnanci vážne zdravotné problémy práve pre vysoké teploty v miestnostiach.
Úradníci si však skrátený pracovný deň musia nadrobiť. „Týždenný pracovný čas sa musí dodržať,“ hovorí Chalmovský. „Budú musieť prísť do práce skôr.“
Rozhodnutie o skrátení pracovného času pre zamestnancov ministerstva hospodárstva platí aj dnes.
(joč)