V kancelárii plukovníka Šer Ogró sedí päť mužov. Majú poznámkové bloky a zapisujú si. Je to už štvrtá porada, a to je len poludnie. Plukovník má naškrobenú uniformu a ustaranú tvár. „Od soboty máme pohotovosť, nikto z nás nebol doma,“ vyhlásil Šer Ogró, zástupca veliteľa centrálneho kábulského policajného okruhu.
Na polícii pracuje tridsať rokov a vražda viceprezidenta a ministra verejných prác Hadžího Abdula Kádira nie je prvým atentátom, na ktorého vyšetrovaní sa zúčastňuje. Na rozheganom stole leží vysielačka a prastarý telefón. „Samozrejme, že všetko funguje,“ skoro dotknuto vyhlásil plukovník. „Vysielačkou sa spájame s centrom i ostatnými policajnými okruhmi, telefónom sa dovolávame len do Kábulu. Fax nemáme, xerox tiež nie, o primitívnom technickom vybavení kriminalistického laboratória radšej nehovorme. Odtlačky prstov dokážu vyhodnocovať iba na ministerstve vnútra.“
Potom sa zamračí. „Všetci vieme, že teroristi majú modernejšie vysielačky s fantastickým dosahom, satelitné telefóny, terénne autá a dosť peňazí.“
Potrebujú techniku
Plukovníka nevzrušila správa, že pátrať budú i medzinárodné bezpečnostné sily ISAF. O pomoc ich požiadal prezident Hamíd Karzaj. „Pomohlo by nám najmä technické vybavenie. Zatiaľ sme dostali len dve autá od Nemcov, ale inak neviem, ako by sa cudzinci mohli na pátraní v Afganistane podieľať,“ konštatuje Ogró.
Každý policajný okruh je rozdelený na oddiel verejného poriadku, kriminálnu políciu a rozviedku. Kriminalisti a agenti chodia v civile a práve oni teraz zisťujú čo najviac o okolnostiach atentátu. Najvýznamnejšiu úlohu pri pátraní v prípade vraždy hrá afganská tajná služba (RAD).
Kedysi bola známou a obávanou organizáciou. V čase komunistickej vlády prezidenta Babraka Karmala sa hemžila sovietskymi poradcami a za ďalšieho komunistu prezidenta Nadžibuláha dosiahla najväčší rozkvet. Nápadne sa štruktúrou i metódami podobala KGB. Mala dokonalé technické vybavenie. Dnes vyzerá rovnako ako celý Afganistan - je v troskách.
Klanové vzťahy
Práve RAD vypracovala základné verzie motívu atentátu na viceprezidenta Kádira a určila hlavné smery pátrania. Tri dni po atentáte boli za najpravdepodobnejších páchateľov pokladaní stále talibovia alebo afganská drogová mafia. Kádir bol totiž donedávna gubernátorom východoafganskej provincie Nangarhár, jednej z najvýznamnejších a najvýnosnejších makových oblastí v krajine. Viedol s narkobarónmi vojnu rovnako urputnú ako kedysi so sovietskymi vojskami a neskôr s talibmi.
Pátranie teda smeruje i na východ Afganistanu. Problémom je, že sa bežný policajt svojmu kolegovi do Džalalabádu nedovolá. Nemá ani žiadne spojenie so susednými krajinami ako Pakistan a Irán, kam sa mohli páchatelia uchýliť.
Komplikáciou pri pátraní je i fakt, že v Afganistane neexistuje centrálna evidencia obyvateľstva. Omnoho viac osôb vlastní zbraň než dokument, podľa ktorého by sa dala overiť jeho totožnosť. Zahraničné pasy i domáce „taskary“ (niečo ako občianske preukazy) vydávajú bez akéhokoľvek overenia.
Násilie namiesto techniky
Môžete si vymyslieť meno, dátum narodenia i počet detí a manželiek. Korupcia bujnie aj medzi policajtmi, takže vykúpiť sa môže dostatočne bohatý zločinec aj z vyšetrovacej väzby či väzenia. Pokiaľ nemá dosť peňazí, potrebuje vplyvných príbuzných. Klanové vzťahy sú v Afganistane omnoho dôležitejšie, než akékoľvek zákony.
Hamíd Karzaj si uvedomuje, že tieto okolnosti sťažujú pátranie. Preto zostavil päťčlennú komisiu, v ktorej sú ľudia z rôznych kmeňov a skupín. Snažia sa tak zaistiť aspoň čiastočne objektívne vyšetrovanie. Doteraz zatkli iba štrnásť podozrivých osôb, dvanásti sú osobní strážcovia už mŕtveho ministra. Dvoch ľudí zadržali v pondelok, pretože údajne išli v aute podobnom tomu, ktoré použili teroristi.
Zvyčajne v takýchto situáciách zatýkajú stovky osôb. Vo vyšetrovacej väzbe sa takmer každý prizná ku všetkému. Fyzické násilie nahrádza nedostatok kriminalistickej techniky.
„Mám skúsených mužov,“ tvrdí plukovník Ogró, „niektorí so mnou slúžia veľa rokov. Za talibov sme pracovali pre Severnú alianciu, ale i počas vojny sú potrební kriminalisti.“
Na území, ktoré ovládala Severná aliancia, skutočne fungovala polícia aj RAD. Keď však na fronte zomierali desiatky ľudí, na nejakú krádež či vraždu sa tak veľmi nehľadelo.
Dnes fúzatých policajtov prevychovávajú, aby sa zaoberali hoci aj krádežou peňaženky. Ako už medzi dverami vyhlásil plukovník Ogró, peňaženky i vrahovia viceprezidentov by sa hľadali lepšie, keby policajti dostávali platy aspoň vzdialene podobné vojakom z oddielov al-Káidy.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME