Štyridsaťročnú Organizáciu africkej jednoty (OAU) v juhoafrickom Durbane formálne nahrádza Africká únia (AÚ). Do čela nového zoskupenia, ktoré si za vzor vybralo Európsku úniu, sa nepostaví jeho pôvodca, líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ale pre Západ prijateľnejší juhoafrický prezident Thabo Mbeki.
Na otvorenie summitu v Durbane pricestovali takmer tri desiatky prezidentov a monarchov z celej Afriky. Včera sa delegáti slávnostne rozlúčili s Organizáciou africkej jednoty, dnes uvedú do života úniu.
Nová organizácia by sa mala na rozdiel od kontroverznej predchodkyne sústrediť na spoluprácu členských krajín. Vyššia miera integrácie sa očakáva v oblasti obrany, zahraničných záležitostí a ekonomiky. Africká únia si kladie za vzor úniu európsku. Mbeki na záverečnom zasadaní OAU ostro odsúdil kritikov zanikajúcej organizácie. Tí ju považovali za klub skorumpovaných diktátorov, ktorí urobili len veľmi málo, aby vyviedli Afriku z chudoby a regionálnych konfliktov. Podľa Mbekiho ale pomohla zjednotiť kontinent a oslobodiť ho od koloniálnej nadvlády a apartheidu. „Činnosť OAU otvorila cestu k ďalšej kapitole rozvoja Afriky, k sformovaniu Africkej únie a jej programu Nové partnerstvo pre rozvoj Afriky,“ povedal Mbeki.
Program predpokladá spojenie príspevkov zo súkromných a štátnych zdrojov v prospech miestnych iniciatív. Má aj ďalšie priority: napríklad zmiernenie dlhov najzadlženejších rozvojových krajín, boj proti HIV/AIDS a mierové iniciatívy pre africké štáty sužované vnútornými konfliktmi. Mbeki o funkciu predsedu únie súperil s Kaddáfím, ktorý novú organizáciu údajne plánoval použiť pre vlastné protieurópske a protiamerické ciele.
Cenou útechy má pre Kaddáfího byť členstvo v riadiacom výbore programu pre rozvoj Afriky, proti ktorému v minulosti paradoxne vystupoval. Líbyjský vodca vo včerajšom prejave zdôraznil, že víta zahraničné investície na africkom kontinente, pričom varoval, že pravidlá hry musí v budúcnosti určovať Afrika.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME