BRATISLAVA – Poslanec Ján Budaj predkladá do parlamentu nový mediálny zákon. Pre novinárov zatiaľ stále platí komunistický zákon z roku 1967. Budaj však vo svojom zákone navrhuje aj neobvyklý inštitút – mediálnu radu, štátny orgán, ktorý by reguloval aj tlačené médiá. Zástupcovia novinárov, ktorých sme v tejto súvislosti oslovili, sú zásadne proti. Proti zriadeniu rady je aj Slovenský synikát novinárov. „Mechanizmus vládnej kontroly je neprijateľný,“ píše vo svojom stanovisku syndikát.
Mediálna rada by bola financovaná zo štátnych peňazí. Mala by 13 členov – štyroch by volili poslanci, štyroch novinári, po jednom vysielatelia a vydavatelia a troch Súdna rada.
„V Slovenskej republike sa v súčasnosti politici pokúšajú presadiť mediálny zákon, ktorý predpokladá vznik parlamentom kontrolovanej mediálnej rady a má odstaviť existujúcu nezávislú tlačovú radu,“ napísal Wolfgang Mayer z Medzinárodnej a Európskej federácie novinárov.
Podľa šéfredaktora Pravdy Petra Šabatu je „mediálna rada nebezpečný nezmysel, pretože má suplovať súdy“. Šéfredaktor Hospodárskych novín Michal Berko zas hovorí: „Ako novinár som zažil Slovenský úrad pre tlač a informácie, vrcholný cenzorský orgán bývalého režimu. Ak by parlament schválil takúto radu, bolo by to niečo podobné.“
Navrhovateľ Ján Budaj je však o správnosti zriadenia mediálnej rady presvedčený – tvrdí, že je veľmi transparentná a viaczdrojovo volená. (hr)