
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BERLÍN – Nemecká vláda minulý piatok schválila predaj plynárenskej spoločnosti Ruhrgas nemeckému energetickému koncernu E.On. Jedna z najväčších verejnoprospešných firiem na svete tak môže úplne ovládnuť najväčšieho nemeckého dovozcu plynu.
Obe spoločnosti majú silné zastúpenie aj na slovenskom energetickom trhu. Ruhrgas sa spolu s Gas de France a Gazprom stal víťazmi v privatizácii 49-percentného balíka akcií SPP. E.On zasa sám získal rovnaký podiel v Západoslovenskej energetike, ktorá sa zaoberá distribúciou elektriny. Dvaja silní investori sa teda stanú jedným.
Spojenie oboch firiem nebolo bezproblémové. Nemecký protimonopolný úrad zaujal negatívne stanovisko a odmietavo sa k nemu postavili aj spotrebiteľské zväzy a konkurenti. „Občania a podniky za to zaplatia,“ povedala Michaele Hustedová zo strany Zelených s tým, že hlavne ľudia sa boja rastu cien plynu a elektriny. Vláda sa však rozhodla, že podporí spojenie, ale určila si podmienky. Spoločnosti budú musieť predať niektoré svoje aktivity a uľahčiť iným firmám prístup k plynovým potrubiam.
E.On už v súčasnosti ovláda 60 percent akcií plynárenskej spoločnosti, ktoré získal v minulom roku. Teraz by mu k tomu malo pripadnúť ďalších 40 percent, čiže bude kontrolovať všetky akcie firmy. E.On ohodnotil zvyšok akcií Ruhragasu na približne štyri miliardy eur a ďalších osem miliárd sľúbil, že investuje do zlepšenia zásob plynu.
Vláda vo svojom stanovisku uviedla, že dokončenie obchodu umožní obom firmám lepšie čeliť ich zahraničným konkurentom. Okrem toho by mal zvýšiť zamestnanosť a lepšie zabezpečiť zásoby plynu v Nemecku.
Vláda odmietla postoj protimonopolného úradu, že vďaka úplnému ovládnutiu Ruhrgasu by sa stal E.On príliš dominantný na domácom trhu s elektrinou a plynom.
Predstavitelia energetického gigantu rozhodnutie vlády privítali. Podľa ich názoru budú môcť spolu s Ruhrgasom vybudovať poprednú plynárenskú firmu. E.On bude teraz kontrolovať väčšinu dovozu plynu do Nemecka a zároveň bude napojený aj na obrovské zásoby plynu. Ruhrgas je totiž päťpercentným akcionárom ruského Gazpromu, ktorý dodáva pätinu plynu využívaného v západnej Európe.
(gk)