„Keď chce niekto niekomu znepríjemniť život, tak sa bežne objednáva cez internet tovar na iné meno, samozrejmosťou sú anonymné telefonáty,“ hovorí Jozef Petrásek súkromný detektív z Ústí nad Labem, ktorý pôsobí aj na Slovensku. Spomína si aj na „frajerinky“ mladých chlapcov, ktorí s obľubou zalepujú zámky sekundovým lepidlom alebo nastriekajú montážnu penu do interiérov áut. Stretol sa aj s prípadom, keď vydieranému človeku otrávili psa.
„Týmto spôsobom si riešia narušené vzťahy väčšinou podnikatelia, raz som za tým odhalil aj rodinné problémy. Exmanželka si najímala ľudí, ktorí novej partnerke jej bývalého muža ničili auto,“ hovorí Petrásek. Všetko sú to však skutky, ktoré nikdy neprerastú do násilných činov, nebodaj, vraždy. „Väčšinou k ničomu horšiemu nepríde, je to len forma zastrašovania,“ tvrdí. Prípady vydierania, s ktorými sa stretol, zvyčajne prestali, keď si vydieraný najal ochranku. Petrásek zo svojich skúseností vie, že takáto forma psychického nátlaku pôsobí účinnejšie na ženy ako na mužov.
„Keď sa to stane raz, tak obeť mávne rukou, ale ak je to dlhodobý permanentný nátlak, tak obeť kontaktuje našu agentúru a chce ochranu.“ Na Slovensku a v Česku podľa neho nie je časté, že by sa ľudia vyhrážali zabitými zvieratami či inými nepríjemnými symbolmi. (rp)