BRATISLAVA – Novela tzv. lesného zákona, ktorú vláda schválila pred dvoma týždňami, v podstate obmedzuje hospodárske využívanie lesov. Na včerajšej tlačovej konferencii to priznal generálny riaditeľ lesníckej sekcie ministerstva pôdohospodárstva Gérald Žarnovičan. Obmedzenia vyplývajú najmä z funkcie lesov pri ochrane a tvorbe krajiny.
Žarnovičan pripustil, že keby sa tieto obmedzenia neuplatňovali, lesné hospodárstvo by bolo ziskové, „avšak len krátkodobo“. Z dlhodobého hľadiska ide o to, za akú cenu a či by „Európska únia takto zdevastované lesné hospodárstvo bola ochotná prijať“.
Práve kvôli využívaniu lesov sa pred niekoľkými týždňami rozpútal spor medzi Zväzom spracovateľov dreva a ministerstvom. Podľa prezidenta zväzu Petra Lispucha prijatie takto navrhovaného zákona zablokuje ekonomické využívanie lesného bohatstva.
Návrh je podľa neho koncipovaný tak, že čo najviac nákladov je prenášaných prostredníctvom rozpočtu na daňových poplatníkov a „úžitky z takéhoto hospodárenia si bude prerozdeľovať úzka skupina ľudí politicky dosadená“.
Ministerstvo sa bráni. „Zákon o lesoch nezakladá priame nároky na štátny rozpočet,“ oponuje Žarnovičan.
Za finančné dôsledky na štátny rozpočet nemožno podľa neho považovať ani náhradu majetkovej ujmy pri vyňatí či obmedzení využívania lesných pozemkov, ktoré novela umožňuje. „To sú finančné dôsledky na toho, v čom záujme sa toto obmedzenie alebo osobitný režim obhospodarovania uplatní,“ hovorí.
Lispuch má iný názor. „Predložený zákon nám občanom ‚dovolí‘ aj naďalej vstúpiť do lesa – nášho spoločného majetku. Navyše nám dovoľuje dýchať čerstvý vzduch, zbierať lesné plody, kúpať sa v bystrinách a brať si konáre na kúrenie. Za tieto ‚obrovské‘ vymoženosti však každý občan zaplatí sedemsto až tisíc korún ročne,“ vyhlasuje.
„Návrh zákona garantuje inštitút verejného užívania lesov, ktorým je vyjadrené všeobecné právo vstupovať na lesné pozemky, zbierať pre vlastnú potrebu lesné plody i drevo, pokiaľ je spadnuté na zemi, a to, zdôrazňujem, bezplatne,“ bráni postoj ministerstva Žarnovičan.
Podľa Lispucha zákon tiež znemožní transformáciu štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky na akciovú spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. „Terajším výsledkom transformácie štátnych lesov je obrovský netransparentný vývoz suroviny, korupcia, zdevastované lesné cesty, značné dotácie na lesnícku činnosť,“ zdôvodňuje jej potrebu.
Podľa generálneho riaditeľa Lesov Blažeja Možuchu však nie je vôbec podstatné, či štátne lesy sú štátnym podnikom, alebo štátnou akciovou spoločnosťou. „Podstatné je to, aby podnik bol schopný plniť všetky svoje zákonné a obchodné povinnosti včas, riadne a efektívne,“ tvrdí.