Motív vraždy Kádira je neznámy

KÁBUL - Afganská polícia zatkla včera 12 osôb v súvislosti s víkendovou vraždou viceprezidenta Hadžího Abdula Kádira - medzi nimi desať členov Kádirovej ochranky. Motív sobotňajšej vraždy však ostáva neznámy. „Zatiaľ sme nenašli žiadny konkrétny dôkaz, ..


Afganci smútia za zavraždeným vicepremiérom. FOTO - REUTERS


KÁBUL - Afganská polícia zatkla včera 12 osôb v súvislosti s víkendovou vraždou viceprezidenta Hadžího Abdula Kádira - medzi nimi desať členov Kádirovej ochranky. Motív sobotňajšej vraždy však ostáva neznámy. „Zatiaľ sme nenašli žiadny konkrétny dôkaz, ktorý by jasne ukázal, kto je za vraždu zodpovedný. Žiadny z 12 zatknutých sa dosiaľ nepriznal,“ oznámil hovorca polície.

Afganská vláda si včera aj oficiálne prizvala na pomoc pri vyšetrovaní Medzinárodné sily bezpečnostnej pomoci (ISAF) - vyšetrovanie má byť „úplne neutrálne, čestné, rýchle a profesionálne“, oznámila po včerajšom zasadaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vražda poukazuje na spory medzi jednotlivými afganskými frakciami, ktoré pretrvávajú aj po zostavení tzv. vlády širokej zhody po tradičnom kmeňovom zhromaždení Loja džirga. Väčšina úvah smeruje do východoafganskej provincie Nangarhár, kde bol Kádir guvernérom. Provincia je veľmi bohatá, leží na hranici s Pakistanom a je strediskom priekupníkov ópia. Jej destabilizácia by mohla prekaziť Karzajove snahy presadiť centrálnu vládu v okrajových častiach krajiny.

Kádir bol prominentným paštunským lídrom a jeho vražda môže zvýšiť nepokojnosť Paštunov, väčšinového etnika Afganistanu, že nie je adekvátne zastúpené v politike. Kádir bol najvplyvnejší Paštun v novej vláde. Počas vojny v Afganistane na konci roku 2001 sa vrátil z nemeckého exilu a ako jediný Paštun sa pripojil k Severnej aliancii bojujúcej proti Talibanu. Predtým však udržiaval aj vzťahy s Usámom bin Ládinom. Kým jeho úloha na porážke Talibanu bola minimálna, po dobytí Kábulu Severnou alianciou bol jedným zo šesťčlennej delegácie tohto hnutia, ktorá bola do Ríma vyslaná vyjednávať o budúcej afganskej vláde. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 358
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 189
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 892
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 114
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 789
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 908
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 518
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu