Nový líder ľavice Vladimír Špidla krátko po voľbách prekvapil výrokom, že sa krajina nemusí ponáhľať s prijatím eura. S eurom do krajiny prídu aj relatívne tvrdé rozpočtové obmedzenia a dnes sa zdá, že nová vláda sa nechce v šafárení so štátnymi peniazmi nijako obmedzovať. „Prvýkrát bude vládnuť kabinet, ktorý si na štyri roky panovania chce vziať päťročný balík peňazí,“ zhodnotila plány socialistov Mladá fronta Dnes.
Všetko sa začne už tento rok. Minulý týždeň ministerstvo financií zverejnilo informáciu, že štát nebude hospodáriť úplne podľa plánu a mínus v štátnom rozpočte nebude 46 ale až 80 miliárd korún. Aj to je ale mizivé číslo v porovnaní s plánmi, ktoré predstavil kandidát na ministra financií Bohuslav Sobotka. Pripustil, že budúci schodok bude ešte vyšší a kulminovať bude v roku 2004, keď dosiahne hrozivú hranicu 200 miliárd.
Dôvodom sú staré dlhy z ozdravovania bánk, ale aj nové výdavky, ktoré vo volebnej kampani sľubovali oba volebné bloky. Podobne ako nedávno na Slovensku aj v Česku sa pravdepodobne zavedú plošné rodinné prídavky, zvýši sa rodičovský príspevok a zdvihnú platy vo verejnej správe. O nebezpečenstve tejto cesty nehovoria len českí ekonómovia a novinári, ale preň odstúpila z vedenia budúcej vládnej strany šéfka Únie slobody Hana Marvanová. „Dlhodobé zadlžovanie krajiny môže mať ťažko riešiteľné následky,“ zhrnula obavy Marvanová.
Na to, aby štát mohol prijať ako platidlo jednotnú európsku menu, musí stlačiť schodok štátneho rozpočtu pod tri percentá hrubého domáceho produktu. V Česku bude tento rok schodok okolo deviatich percent a na konci funkčného obdobia novej vlády by mal byť okolo piatich percent.
Budúca vláda nikoho neuspokojila ani s plánmi na reformu penzijného či sociálneho systému. Médiá preto píšu o hrozbe dlhodobého zaostávania republiky, na ktoré doplatí občan. „Záleží na tom, ako Špidla využije svoj finančný „rok navyše“. Pokušenie, že kvôli sociálnemu pohodliu podá prst komunistom a budúcnosť svoju i svojich detí tak prejeme, je, bohužiaľ, veľké,“ varuje Mf Dnes.
(jj)