Už niekoľkokrát vyhrala, raz dokonca 15-tisíc, ale keď zráta vložené peniaze, bolo ich viac ako vyhraných. Ani to ju neodradí, nevynechá jediné žrebovanie. „Čo ak by ten týždeň vyšli moje čísla,“ hovorí s hrôzou.
V minulosti boli Slováci odkázaní na športku a raz za dva týždne na mates. Dnes sa športka hrá dvakrát do týždňa, pribudlo štvrtkové bingo, každodenné keno či klub keno, kde sa žrebuje každých päť minút.
Každodenne prichádzajú do stávkových kancelárií tisícky ľudí. Filozofie a postupy, ako nájsť šťastné čísla, sú rôzne.
Niektorí ľudia tipujú stále tú istú kombináciu a veria, že raz na ňu musí prísť rad. Pani na materskej dovolenke povedala, že tipuje čísla podľa dní narodenia svojej rodiny.
„Ja to presne počítam podľa jedného kľúča, ten však nepoviem,“ priznáva dôchodca. Vyhýba sa šestke a trinástke, tie prinášajú smolu.
O vhodnej kombinácii šťastných čísel pri tipovaní klubu keno dokážu často navzájom neznámi ľudia hovoriť v hlúčikoch aj hodiny a pritom donekonečna tipujú.
Tipovanie čísel nie je v žiadnom prípade výsadou mužov ako tipovanie zápasov. Eva Suráková, vedúca stávkovej kancelárie v centre Bratislavy pod manderlákom, hovorí, že k nim prichádzajú dôchodcovia, ale aj muži v drahých sakách, ženy po ceste z práce či vysokoškoláci. „Chodia aj bezdomovci, keď vonku vyžobrú nejakú tú desaťkorunáčku, v nádeji, že sa ich život zmení.“
Niektorí majú „tipovaciu diagnózu“, hovorí Ivana Katuščáková, ktorá pracuje v kancelárii niekoľko rokov, s úsmevom o dôchodkyni, tipuje klub keno. „Dokáže staviť a stáť pred obrazovkou celé hodiny, potom odíde a poobede je tu zas. Minule už hovorila, že staví len 30 korún denne, viac ani korunu, no nepodarilo sa.“
V stávkovej kancelárií sú svedkami sklamaní, ale aj radosti. „Pred rokmi tu mladá rodinka stavila päť korún na keno. Vyhrali milión, akurát potrebovali na byt,“ hovorí vedúca Suráková. Pamätajú si aj prípad, keď sa jeden starší pán tak tešil, že mu prišlo zle od srdca a už-už volali sanitku.
Najväčšie sklamanie príde, keď sú výherné čísla na tikete, ktorý majiteľ zabudol podať. Angličan Tim O‘Brien, ktorému takto unikla výhra osem miliónov libier, sa zastrelil. Po jeho smrti vyšlo najavo, že si čísla poplietol a zomrel len kvôli 27 librám.
Sú známe aj prípady, keď sa víťaz z obavy pred zlodejmi či závistlivými susedmi musel odsťahovať. Nedávno vo Francúzsku oznámili, že niekoľkomilónová výhra prepadla, pretože si po ňu nikto neprišiel.
Tipovanie rastie podľa výšky jackpotu. V kancelárii si pamätajú zhon, ktorý nastal, keď bolo v jackopote 39 miliónov. Minulý týždeň tam napríklad bola „len“ polovica z tejto sumy.
Záleží aj na tom, kedy ľudia dostávajú výplatu. Najviac sa hrá v novembri a decembri, keď ľudia potrebujú peniaze na darčeky. Najmenej v marci, keď sú zaneprázdnení daňovými priznaniami. Slabé sú aj dovolenkové mesiace.
Tipujúci prichádzajú najčastejšie na poslednú chvíľu. Žrebovanie kena je o 19.30 a hráči uzatvárajú stávky ešte o 17.45. V stredu a nedeľu sa tipuje športka. Vo štvrtok má prím bingo.
MIRKA HOROBOVÁ