umiestniť svoj tovar.
„Nevieme s istotou určiť, ktorý tovar je vyrobený na Slovensku,“ tvrdí Martin Katriak z COOP Jednota. Hovorí, že sa zvýšia maloobchodné ceny a možno bude dokonca problém zásobovať obyvateľov základnými potravinami. „Zmluvy, ktoré máme s dodávateľmi uzatvorené niekedy až na tri roky, prestanú platiť. Ohrozia sa tým prirodzené tovarové cesty.“
Slovenskí výrobcovia, ktorých má zákon chrániť, jeho prijatie privítali. „Pre reťazce to už nebude hra z pozície sily,“ povedal prednedávnom Jozef Hurný z Humenskej mliekarne. Napríklad poplatky podľa neho výrobcov neúmerne zaťažovali.
Obchodníci v zákone vidia závažné právne nedostatky. Katriak, zástupca najväčšieho obchodného reťazca na Slovensku, tvrdí, že zákon je predpisom, ktorý nezapadá do „kontextu politiky“ dnešnej vlády.
Ak bude predajca ponúkať jeden tovar od troch výrobcov, podľa zákona aspoň jeden z nich bude musieť byť zo Slovenska. Ak nejaký druh tovaru vyrába u nás len jeden výrobca, môže sa stať, že svoju pozíciu začne zneužívať a zdvihne ceny. „Výrobca si môže určiť cenu, do ktorej zaráta aj vlastnú nerentabilitu,“ hovorí obchodník Ludvík Posolda.
Proti zákonu protestovalo už aj zahraničie. Európska komisia si myslí, že je v rozpore s pravidlami vnútorného trhu únie. „Niekto sa snaží dať medzi obchod a výrobu klin,“ myslí si Katriak.
S výzvou, aby zákon nepodpísal, sa na prezidenta Rudolfa Schustera vo štvrtok obrátili zástupcovia Zväzu obchodu, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a spoločnosti COOP Jednota. Predstavitelia Jednoty uvažovali, že vo všetkých svojich prevádzkach vyvesia zoznam poslancov, ktorí zákon podporili.
ROMAN PATAJ
Slovenské výrobky priťahujú zvláštny typ ľudíPredajne Terno, ktoré patria spoločnosti Jednota, majú o čosi širší výber slovenských výrobkov ako ostatné spoločnosti. Podľa zamestnancov predajne v bratislavskom Auparku si na to už ľudia zvykli a aj preto sem chodia nakupovať.
„Tridsať až štyridsať percent kupujúcich sú ľudia, ktorí chcú vyslovene slovenské výrobky. Ďalšia skupina sa orientuje len podľa ceny a na pôvode výrobku im nezáleží,“ povedal vedúci zmeny. Slovenské výrobky sú podľa neho kvalitné a aj cenou sa vyrovnajú zahraničným.
V regáloch mali napríklad nízkotučné jogurty takmer jednotnú cenu 9,90 bez ohľadu na výrobcu.
„Rada sem chodím nakupovať, lebo viem, že podporujem slovenské výrobky, ktoré sú podľa mňa aj kvalitné,“ hovorí Zuzana Gabulová, ktorá si myslí, že zákon o obchodných reťazcoch zvýši konkurencieschopnosť našich výrobkov. „Budeme si môcť vybrať naše, lebo tým podporujeme sami seba.“
Podobný názor mal aj mladý muž, ktorý si so svojou partnerkou prezeral regál so zeleninou.
„Myslím si, že by to malo byť. Slovenské výrobky by mali byť zastúpené, určite,“ povedal Patrik, ktorý sa neobáva, že by nový zákon zdvihol ceny. Pri nákupoch sa však nezaujíma o pôvod výrobku.
S prijatím zákona nesúhlasí pani Bohuša, podľa ktorej povedie ku korupcii. „Myslím si, že nepomôže spotrebiteľovi. Obchodníci si svoju maržu neznížia, a tak budú drahšie výrobky. Pokiaľ si výrobcovia myslia, že nebudú musieť investovať do nových technológií a toto ich zachráni, tak sú na omyle.“ Pri nákupoch sa riadi hlavne kvalitou.
(rp)