
Zrážka severoírskych policajtov s oranžistami pri bezpečnostnej bariére počas tradičného pochodu z Portadownu do Drumcree. FOTO - REUTERS
Oranžisti každoročne z Portadownu pochodujú ku kostolu v neďalekej osade Drumcree. Na spiatočnej ceste vedie trasa ich pochodu po ulici Garvaghy Road, v ktorej žije katolícke obyvateľstvo. Komisia na usporiadanie pochodov oranžistom vstup do Garvaghy Road podobne ako v minulých rokoch aj tento rok zakázala. Probritský Oranžský rád si pochodmi pripomína víťazné bitky protestantov s katolíkmi. Oslavy sú najsilnejšie 12. júla, keď si oranžisti pripomínajú bitku, v ktorej v roku 1690 zvíťazil Viliam III. Oranžský nad katolíckym kráľom Jakubom II.
Rovnako ako v minulých rokoch napochodovali včera oranžisti po omši k policajnej zátarase v Garvaghy Road, odovzdali protestný list a bez problémov odišli. Potom však na bezpečnostné zložky zaútočili protestanti, ktorí neboli organizovanými účastníkmi pochodu.
Keď zátarasu prerazili, polícia vypálila varovný signál. Do konfliktu sa zapojila aj armáda, ktorá demonštrantov vytlačila a posilnila ochranu Garvaghy Road. Oranžisti aj republikáni pred pochodom dávali najavo, že nechcú demonštráciu zmeniť na konflikt. Hovorkyňa rádu vyhlásila, že ten, kto by rozpútal násilie, nikomu nepomôže. Republikáni oznámili, že chcú zostať mimo priestorov vyhradených na demonštráciu. (čtk)