Dospelí ľudia majú často jeden zlozvyk. Zvyšky čistiacich a dezinfekčných prostriedkov alebo autokozmetiku prelievajú do rôznych fliaš od nealkoholických nápojov. Potom stačí okamih, dieťa siahne za fľaškou a napije sa. Ak je v nej namiesto malinovky riedidlo, lúh či pesticíd na hmyz, končia na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Len na bratislavskú Detskú kliniku anestéziológie a intenzívnej starostlivosti ich dovezú ročne okolo 10 až 15. Tento rok sa už dva prípady skončili tragicky.
"V období letných prázdnin sa stáva problematika detských otráv liekmi alebo inými chemikáliami nanajvýš aktuálna. Počet intoxikácií detí každý rok narastá, pretože dospelí si stále dostatočne neuvedomujú riziká, ktoré hrozia ich deťom v čase, keď sú bez dozoru," hovorí vedúca Toxikologického informačného centra na Klinike pracovného lekárstva a toxikológie FNsP Dérera v Bratislave Silvia Plačková.
Ročne sa na Slovensku otrávi viac ako tisíc detí. Väčšinou ide práve o náhodné otravy doma bežne dostupnými prípravkami, ako sú lieky, pracie prášky, čistiace prostriedky, prípadne kvety. Každý rok narastajú aj prípady otráv hubami alebo lesnými plodmi. Výnimočné nie sú ani prípady, keď deti pojedli pleťové krémy a na kliniku sa dostali so žalúdočnými ťažkosťami.Čo robiť, aby sa podobná tragédia nestala aj vám? Čo s otravou na dovolenke v zahraničí? Čítajte v stredu v prílohu denníka SME Doma zdravo.