Preto zasiahla polícia.
K akcii sa nehlási žiadna politická strana - len najsilnejšia opozičná Fidesz ju nepriamo podporila. Súvisí však s občianskym hnutím, ktoré sa bývalý premiér Viktor Orbán snaží okolo seba organizovať, odkedy v apríli prehral voľby.
Najskôr vo štvrtok ráno niekoľko sto demonštrantov občianskeho združenia Svedomie ‘88 zablokovalo autami a živou reťazou Alžbetin most cez Dunaj. Veľa ľudí dostalo predtým správu SMS „Začalo sa to - Alžbetin most“.
Policajný zásah sa javil nevyhnutný, doprava v centre bola ochromená. I tak polícia niekoľko hodín váhala. „V Maďarsku je demokracia, každý má právo vyjadriť svoj názor, avšak v príslušných medziach,“ vyhlásil premiér Péter Medgyessy, ktorý bol v tom čase v Taliansku. Na most sa vybral starosta Budapešti Gábor Demszky vyjednávať, po krátkom osočovaní bol nútený vzdialiť sa s policajným sprievodom. Potom bol vydaný povel na zásah a policajti rukami vytlačili demonštrantov z mostu. Tých, čo kládli odpor, odviedli v putách. Medzi desiatkami zadržaných bolo niekoľko novinárov - vrátane redaktora verejnoprávnej televízie. V podvečer bol most opäť priechodný, demonštrácia sa však neskončila, len sa presunula pred budovu parlamentu. Rozhlasová stanica Pannon Rádió, ktorá všetko vysielala naživo, pomáhala akciu organizovať. K davu sa pridávali stále ďalší - žiadali odstúpenie vlády - až sa napokon zišli tisíce. O šiestej hodine odznela výzva: „Demonštrácia je ilegálna, rozíďte sa!“ Tri napäté hodiny potom ešte stáli demonštranti tvárou v tvár policajtom, ktorí vytvorili kordón. Okolo deviatej ich z Kossuthovho námestia vytlačili. Asi tristo ľudí zotrvalo do polnoci - proti im použili aj slzný plyn. Traja ľudia boli ľahšie zranení, jedna žena, ktorú zrazilo auto, ťažšie. Zatkli 57 ľudí, a piatimi z nich sa včera v zrýchlenom konaní už začal proces.
Opozičná strana Fidesz sa s volebnou prehrou nikdy nezmierila a ich výsledky spochybňuje od začiatku. Potom, čo prehrala legálnu bitku - všetky nahlásené nezrovnalosti prešetril súd - prenáša svoj boj do ulíc. Podľa podpredsedu Fidesz Tamása Deutcha štvrtková demonštrácia bola ilegálna, ale zato bola „eurokomformná“. Jeden z vodcov Orbánovho občianskeho Združenie pre národ Imre Makovecz ju v dave demonštrantov komentoval slovami: „Je to ako v roku 1956, len vtedy do demonštrantov strieľali, teraz ich mlátia hlava-nehlava.“
Šéf slobodných demokratov (SZDSZ) Gábor Kuncze požiadal o pomoc prezidenta Ferenca Mádla. „Vyhláste aj vy: O zákonnosti volieb nemôže byť pochýb. Vystúpte proti vyvolávačom neistoty! Pomôžte nám v úsilí dostať politiku z ulíc,“ napísal.
Štvrtková akcia bola hlučná, ale výsledky prieskumu, ktoré zverejnil ľavicový Népszabadság, poukazujú na to, že väčšina Maďarov prijala volebné výsledky. 58 opýtaných si myslí, že blokáda mostu bola nesprávna, len 13 percent s ňou súhlasilo. (kl)