
Tisíce ľudí bolo evakuovaných z letiska v Los Angeles po streľbe pri priehradke El Al. FOTO - REUTERS
LOS ANGELES - V čase osláv amerického Dňa nezávislosti spustil na priehradku izraelskej leteckej spoločnosti El Al na letisku v Los Angeles paľbu muž, ktorého neskôr identifikovali ako Egypťana Hašama Muhammada Hadajíta, žijúceho v USA. Muž vyzbrojený dvoma pištoľami a nožom zaútočil na osoby čakajúce pred priehradkou El Al, jeho strely zasiahli 20-ročnú zamestnankyňu spoločnosti a 46-ročného muža čakajúceho na vybavenie. Útočníka zneškodnil izraelský bezpečnostný agent, ktorého predtým zranil nožom do pleca.
Streľba na cestujúcich v letiskovej hale je najčastejšou formou atentátu proti izraelským aerolíniám, odkedy spoločnosť zaviedla prísne a účinné opatrenia proti únosom a atentátom. Verzia atentátu však včera ešte nebola potvrdená.
Keď cestujúci čakajúci pri termináli začuli streľbu, spočiatku si mysleli, že je to ohňostroj pri príležitosti Dňa nezávislosti - povedal jeden svedok pre CNN. Niekoľko sekúnd po tom, ako bolo počuť tri a neskôr sedem až osem výstrelov ako odpoveď, však už všetci ležali na zemi.
Incident sa odohral v čase osláv najväčšieho štátneho sviatku USA, pred ktorým sa šírili rôzne správy o pripravovaných atentátoch. Oficiálne reakcie boli preto najskôr veľmi opatrné, snažili sa nevzbudzovať paniku. Starosta Los Angeles James Hahn hneď vyhlásil, že nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o teroristický čin a hovorca polície vylúčil ďalšie „vierohodné alebo určité ohrozenie“. Aj Richard Garcia z FBI bol presvedčený, že išlo o „izolovaný incident“.
Izrael sa však od začiatku drží verzie atentátu. „Viacero organizácií, predovšetkým extrémistické islamské skupiny, sa už dlhší čas pripravujú na útoky proti izraelským cieľom za hranicami židovského štátu, pričom letiská možno považovať za ich preferované ciele,“ vyhlásil izraelský minister dopravy Efraim Sneh. Neskôr zdroj Šin Bet pripustil, že Izrael nemá informácie o atentátnikovi a okolnosti streľby neboli ešte celkom objasnené. Konečný verdikt má vysloviť FBI po tom, ako skončí s analýzou svedeckých výpovedí. Podľa jednej páchateľ vystál radu pred priehradkou, a keď k nej prišiel, pohádal sa s osobou za terminálom, na ktorú kričal: „Ukradol, mi prácu.“ Možné prepojenie Hadajíta na teroristickú sieť sa preveruje.
Štyridsaťjedenročný Hadajít žil v USA od roku 1992 a zarábal si ako vodič limuzíny. FBI má o ňom záznam - z akého dôvodu, to odmietla zverejniť. Verziu atentátu podporuje fakt, že Hadajít nemal pri sebe ani pas, ani doklady. Jeho totožnosť zistili podľa digitálnych odtlačkov.
Losangeleské letisko je čo do rozsahu prevádzky tretie najfrekventovanejšie na svete. Polícia po incidente veľkú časť letiska uzavrela a evakuovala tisícky ľudí. Asi 20 letov malo meškanie a dôsledky útoku pocítilo najmenej šesťtisíc cestujúcich. Neskôr už prevádzku obnovili - okrem terminálu, kde sa strhla streľba.
Oslavy Dňa nezávislosti v okolí L. A. narušil ešte jeden incident, keď sa na dav oslávencov zrútilo malé dvojmotorové lietadlo. Tu však FBI potvrdilo, že išlo o nehodu - o život prišli štyri osoby, z toho dve na zemi, pričom jeden z cestujúcich nehodu prežil. (kl, reuters, čtk, tasr)
El Al, najbezpečnejšie a najohrozenejšie aerolínieIzraelská letecká spoločnosť El Al má svetové prvenstvo v systéme bezpečnostných opatrení a bola vzorom ostatným svetovým aerolíniám po 11. septembri. Izraelské aerolínie však majú aj najdlhší zoznam teroristických akcií - z ktorých mnohým sa podarilo zabrániť.
Od 60. do 80. rokov boli aerolínie často terčom útokov, únosov aj pokusov o umiestnenie bomby, preto sa na ne izraelská vláda dobre pripravila, píše AFP. Piloti majú uzavretý kokpit a medzi cestujúcich sa vždy zamieša niekoľko agentov. Mnohým sabotážam zabránili už prísne vstupné prehliadky vo všetkých mestách, do ktorých El Al lieta. Napríklad keď v roku 1986 chcela írska snúbenica jordánskeho atentátnika prepašovať v taške bombu do lietadla v Londýne. Len jeden únos bol úspešný - v roku 1968 členovia Ľudového frontu pre oslobodenie Palestíny (PFLP) uniesli lietadlo do Alžíru po štarte z Ríma. V roku 1970 bezpečnostní agenti počas letu zneškodnili dvoch páchateľov únosu, odvtedy sa palestínski teroristi sústredili na lietadlá iných aeroliniek premávajúcich do Izraela. Najviac škôd však napáchala streľba na letisku. V roku 1972 členovia japonskej červenej armády postrieľali v letiskovej hale v Tel Avive 24 ľudí. V roku 1985 v Ríme a vo Viedni palestínski útočníci postrieľali spolu 18 ľudí, ktorí čakali na odlet El Al. (kl)