
Rímska pevnosť v Iži. FOTO – AUTORKA
Včera ich vystriedali študenti archeológie z krajín Visegrádskej štvorky. Vyše mesiaca sa budú podieľať na úprave objektu a na archeologickom výskume. Archeológovia skúmali vojenskú lokalitu dvadsať rokov, pričom prebádali asi tretinu trojhektárovej plochy.
Rímska pevnosť v Iži je národnou kultúrnou pamiatkou a prírodným múzeom. Rovnako aj dokladom o vyše dvestoročnom pobyte Rimanov na našom území. Prisudzuje sa jej názov Kelemantia, no nemáme jednoznačný dôkaz, že ju tak volali aj Rimania,“ hovorí Ján Rajtár z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Pevnosť bola súčasťou hraničného bezpečnostného systému Limes Romanus. Mala chrániť hranice rímskeho impéria, ktoré zo severu obmýval Dunaj. Zem vydala svedectvo, že rímske tábory boli v Iži vlastne dva. Prvý na konci druhého storočia zničili germánske kmene, ktoré pôsobili na južnom Slovensku. Zemné valy a drevené hradby zhltol oheň. Na tomto mieste Rimania vybudovali mohutnú kamennú pevnosť s vežami a priekopami. Po jej uliciach sa hmýrili vojaci, míňali štátnu budovu, kasárne či kúpele.
Na výlete do antiky dnes turista nájde iba pôdorys kasární, naznačený múr pevnosti či siluetu južnej brány. Existujú projekty na vybudovanie časti opevnenia s pôvodnou vežou.
Pripravený je aj projekt na vybudovanie rímskej kasárne s pôvodným vybavením. Na ich realizáciu zatiaľ nie sú peniaze. (bej)