DETVA – Približne 1,6 milióna korún vyčlenili organizátori na tohtoročný 37. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou, ktorý bude od 12. do 14. júla v detvianskom amfiteátri. Detvania predpokladajú, že zo vstupného pokryjú okolo 700-tisíc, mesto prispeje pol milióna a z fondu Pro Slovakia majú dostať vyše 200-tisíc korún. Zvyšok sa organizátori pokúsia pokryť sponzorsky. Aj napriek zložitej finančnej situácii by sa na slávnosti mohlo zúčastniť približne 50-tisíc ľudí.
Podľa Igora Kovačoviča je „Detva“ výnimočný projekt, ktorý svojím profilom ovplyvnil približne 20 folklórnych festivalov na Slovensku. Jeden zo symbolov Podpoľania, fujara, je dokonca zapísaná v celosvetovom kultúrnom dedičstve. Súčasťou tohtoročného festivalu bude aj tvorivá dielňa výrobcov fujár. Zatiaľ sa prihlásilo 27 výrobcov asi 57 fujár, z toho 15 dostalo certifikát – nástroj vynikajúcej kvality.
Organizátori slávností chcú fujary od výrobcov odkúpiť. Stali by sa súčasťou stálej expozície ľudových hudobných nástrojov detvianskeho múzea, ktorej základ tvorí 29 píšťaliek z minulého roku.
Na Slovensku dnes vyrába fujary približne 50 ľudí, problémom je, že väčšina z nich má už vyše 60 rokov. Najmladší má o polovicu menej. Ceny fujár sa na trhu pohybujú od 10- do 30-tisíc korún, podľa kvality. Najstaršia známa fujara na Slovensku má okolo 150 rokov.
Podľa Kovačoviča je ťažké určiť odkiaľ sa fujara na Slovensku objavila. „Jedno je isté. Nikde na svete neexistuje takto riešený nástroj. Na Slovensku má určite korene v Podpoľaní,“ dodal Kovačovič.
Fujara sa vyrába z rôznych druhov dreva, ale ten prapôvodný je baza. Dnes sa už objavujú fujary aj z kovu, dokonca vyrobené aj z vodovodných rúrok. „Boli by ste prekvapení, vydáva celkom dobrý zvuk,“ konštatoval riaditeľ festivalu Ján Klimo, ktorý sa donedávna fujarami zaoberal.
Na tohtoročných slávnostiach v Detve sa zúčastní takmer 1300 účinkujúcich, z toho 9 súborov zo zahraničia a 40 domácich.
DANIEL VRAŽDA