
FOTO - ARCHÍV TASR
atky odstrániť,“ hovorí Stahl.
V posledných dňoch sa kontrolný úrad spomínal najmä v súvislosti so škandálom na železniciach okolo tendra na dodávku ľahkých motorových vlakov. Stanovisko úradu spochybnilo rozhodnutie výberovej komisie a železničiari i premiér Mikuláš Dzurinda hovorili, že úrad nemá do výberového konania zasahovať a zverejňovať o ňom informácie. Šéf úradu obvinenia odmieta.
Na otázky, ako sa vyberajú kontrolóri a ako je možné, že úrad opakovanie zisťuje porušovanie tých istých zákonov, odpovedá JOZEF STAHL.
Ako si vyberáte kontrolórov?
„Kandidát musí mať vysokoškolské vzdelanie, ovládať účtovníctvo a výpočtovú techniku a aspoň jeden svetový neslovanský jazyk. Vek nie je rozhodujúci. Každý, koho vyberieme, prejde trojmesačným skúšobným obdobím. Počas neho študuje zákony, nariadenia a potom sa podrobí komisionálnej skúške. Keď ju úspešne absolvuje, prechádza do pracovného pomeru a stáva sa stálym zamestnancom.“
Čo urobí kontrolór, keď sa objaví v nejakej inštitúcii a riaditeľ ho pozve na posedenie s bohatým občerstvením?
„Pokiaľ ide o čaj, minerálku, je to súčasť normálneho pracovného rokovania. Ak by išlo o bohaté občerstvenie, švédske stoly, to musí odmietnuť. Druhá vec je, že ak ho po skončení kontroly ponúknu nejakými chlebíčkami a kávou, to nemôžeme považovať za ovplyvňovanie.“
Museli ste už kontrolóra prepustiť, pretože ste zistili, že nad niektorými vecami prižmúril oči?
„To sme zatiaľ nezistili, ale museli sme prepustiť asi päť kontrolórov, ktorí mali rôzne podnikateľské aktivity. Tie mať nesmú. A ak dá kontrolór po skončení kontroly výpoveď a ide pracovať tam, kde kontrolu robil, pošleme tam superkontrolu.“
Ako si vysvetľujete, že NKÚ každý rok zistí porušovanie tých istých zákonov? Zväčša ide o zákony o verejnom obstarávaní, o rozpočtových pravidlách, o účtovníctve.
„Celá rozpočtová a príspevková sféra pracujú hlavne s týmito zákonmi. Na ne zameriavame najviac pozornosti. Opakovanie tých istých nedostatkov je vonkajší pohľad. Tam, kde sme urobili kontrolu, dôjde na 90 percent k náprave.“
Jeden z poslancov povedal, že nevidí problém v tom, že sa porušujú tie isté zákony, väčší problém by bol v tom, keby ich porušovali opakovane tí istí ľudia. Aj to sa vám stáva?
„Keď urobíme kontrolu, zaviažeme subjekt, že musí prijať opatrenia na nápravu. Posúdime ich, či budú účinné a o pár mesiacov nám musia dať správu, ako ich plnia. S odstupom roka to skontrolujeme. Keby sa zistili nedostatky, okamžite žiadame od nadriadeného orgánu - ministerstva, aby prijal opatrenia voči manažmentu kontrolovaného subjektu.“
Plnia kontrolované inštitúcie opatrenia určené na nápravu nedostatkov, ktoré zistil NKÚ?
„Áno. My nie sme represívna kontrola, neukladáme postihy, ale dávame návrhy na viazanie finančných prostriedkov. A to je veľmi tvrdý postih. Ak zistíme, že došlo k porušeniu rozpočtovej disciplíny vo výške desať miliónov korún, ministerstvo financií organizácii skráti o takúto sumu rozpočet. Potom to rieši škodová komisia, ktorá určí zodpovedného pracovníka a žiada nápravu v súlade so Zákonníkom práce. Sú aj takí, ktorí chybu priznajú a okamžite sa snažia o nápravu.
Požadujete aj vyvodenie osobnej zodpovednosti voči úradníkom, ktorí porušili zákony?
„Keď vidíme, že štatutárny orgán nie je zárukou nápravy alebo priamo zapríčinil nedostatky, áno.“
Bránil vám niekto v kontrole?
„Máme jeden prípad - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Doteraz sme nemohli urobiť kontrolu, lebo riaditeľ Ondrej Srebala sa odmietol podriadiť kontrole. Môžeme žiadať od vlády, aby stredisku neposkytovali prostriedky zo štátneho rozpočtu. Zatiaľ sme k tomu nepristúpili, chceme byť ústretoví.“
Dokedy chcete čakať?
„Sme trpezliví, kým sú na čakanie objektívne dôvody. Riaditeľ Srebala sa odvolal, že si vyžiada stanovisko vysokej komisárky pre ľudské práva. Čakali sme, ale keď stanovisko nechodilo, požiadali sme ju o vyjadrenie my. Nereagovala. Opäť sme teda išli na kontrolu a pán riaditeľ sa jej opäť odmietol podriadiť. Potom sme to riešili až cez Národnú radu. O vykonanie kontroly nás minulý rok požiadala predsedníčka správnej rady strediska Marta Aibeková (poslankyňa HZDS - pozn. red.). Keď sme sa ohlásili, riaditeľ sa kontrole znova odmietol podriadiť. Dal som pokyn riešiť to nekompromisne, nech rozhodne správna rada. Toto je však extrémny prípad.“
Dostávate podnety na kontrolu aj od tajnej služby?
„Máme aj také podnety. To sú ale tajné veci. Požiadavky na prešetrenie máme aj z polície.“
SIS tvrdí, že odhalila tunelovanie podnikov vo vlastníctve štátu, keď ich manažéri zneužívali svoje postavenie na vlastné obohacovanie. Napríklad kauza bytu bývalého riaditeľa plynární.
„Myslím, že to bol hlavne podnet z médií. Dnes sú médiá veľmi dôležitým zdrojom informácií. Sledujeme a analyzujeme ich.“
V akom stave je vracanie odmien členov vlády. Už vrátili odmeny všetci z Dzurindovej a Mečiarovej vlády?
„Členovia terajšej Dzurindovej vlády i štátni tajomníci všetci vrátili prostriedky. Členovia predchádzajúcej vlády ani v jednom prípade.“
Čo s tým budete ďalej robiť?
„V riešení to má Úrad vlády. Peniaze vymáha súdnou cestou.“
IGOR STUPŇAN