
Na summite premiérov desiatich krajín uchádzajúcich sa o členstvo v NATO tzv. vilniuskej desiatky sa zúčastnil aj premiér Mikuláš Dzurinda. Na snímke sa premiér (vľavo) zvítava s prezidentom Poľska Alexandrom Kwasniewským (druhý sprava), vpravo premiér Lotyšska Andris Berznis. FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA
Dzurinda po rozhovoroch s členmi delegácie amerického Kongresu.
Summit tzv. Vilniuskej desiatky krajín, ktoré kandidujú za členov aliancie, s názvom „Most do Prahy“ sa včera začal v lotyšskom hlavnom meste Riga.
Americký prezident George Bush vo videopozdrave povedal, že aliancia bude po rozšírení viac schopná čeliť terorizmu. „Útoky z 11. septembra sa síce uskutočnili na USA, ale ich cieľom boli všetky slobodymilovné štáty sveta.“ Slovami „pozdravujem Alexandra“ osobne privítal poľského prezidenta Kwasniewskeho, ktorý ako prezident členskej krajiny NATO na summite vyhlásil, že je dôležité pozerať sa poza Prahu až smerom na Ukrajinu, ktorej „osud nám leží na srdci“.
Kwasniewski navrhol regionálnu spoluprácu krajín Vilniuskej desiatky a Visegrádu, ktorá zahŕňa 13 štátov.
Podľa slovenského veľvyslanca v USA Martina Bútoru chcel Kwasniewski naznačiť, že „noví členovia prinášajú nový potenciál a mohli by oživiť vzťahy vnútri NATO, ktoré sú v poslednom období vystavené skúške“.
Na summite v Rige sú americkí senátori z menej známych štátov USA ako Nebraska, Utah či Wyoming, sedia však v dôležitých výboroch Kongresu. Bútora ich prítomnosť vysvetľuje tým, že vedúci delegácie senátor Trent Lott chce získavať hlasy, ktoré budú v Kongrese veľmi dôležité pri hlasovaní o budúcom rozširovaní a pri procese ratifikácie.
Lott povedal, že NATO je nielen vojenským zoskupením, ale aj spoločenstvom krajín hlásiacich sa k demokratickým hodnotám a zdôraznil, že kandidátske krajiny musia dôkladne bojovať proti korupcii.
Vilniusku desiatku tvoria Albánsko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko.
(čtk, tasr, r)