* Inauguráciou hárčeka Alexander Rudnay a známky s personalizovaným kupónom sa v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave začal prvý ročník Medzinárodnej výstavy poštových známok Slovensko 2002.
Na výstave sa prostredníctvom 124 exponátov prevažne zo súkromných zbierok predstavuje 12 európskych krajín a niekoľko zberateľov z USA. 94 z nich sa bude v piatich kategóriách uchádzať o priazeň medzinárodnej poroty, ktorá 9. júla udelí tzv. výstavné medaily, ktoré pre ňu vytlačila Kremnická mincovňa a diplomy rôznych stupňov. Každý deň výstavy bude venovaný jednej téme sprevádzanej príležitostnou pečiatkou a oficiálnou prítlačou na celinách. Sobota bude patriť Federácii európskych filatelistických zväzov a mládežníckej filatelii. V nedeľu, v deň olympijskej a športovej filatelie pripravili organizátori inauguráciu známky Slovensko majstrom sveta v hokeji 2002. Posledné tri z nich venovali usporiadatelia Organizácii Spojených národov - UNPA Viedeň, kresťanskej filatelii a Dňu poštového múzejníctva. „Rád by som upriamil pozornosť na historickú časť výstavy, konkrétne na zbierku rakúskych, uhorských a známok prvej ČSR,“ povedal na tlačovej konferencii k výstave predseda Zväzu slovenských filatelistov Ľubomír Floch. Vzhľadom na to, že akékoľvek denné svetlo škodí známkam, potrvá výstava len do 10. júla.
PODHÁJSKA
* Areál termálnych kúpalísk v Podhájskej v okrese Nové Zámky privítal včera a dnes popri rekreantoch a dovolenkároch aj vyše tridsať ľudových výrobcov. Tamojší obecný úrad ich pozval na druhý ročník Podhájskych dní ľudových remesiel. Výrobky ľudových majstrov z kože, dreva, kovu, keramiky a iné si budú môcť návštevníci kúpiť. Pripravený je aj pestrý zábavný a kultúrny program, v ktorom sa popri iných predstavia folklórny súbor Inovec zo Zlatých Moraviec, skupina historického šermu z Bojníc, Tamburáši z Kostolného Seku, gajdoši, ľudoví rozprávači a detské folklórne súbory.
KLIŽSKÁ NEMÁ
* Jubilejné 40. okresné slávnosti piesní a tancov sa uskutočnia v nedeľu popoludní v malej obci Komárňanského okresu, Kližskej Nemej. V bohatom programe vystúpi 15 umeleckých súborov detí aj dospelých s ľudovými piesňami a tancami z Komárňanského regiónu, dva folklórne súbory a hosťujúci umelci zo susedného Maďarska. Po dvanásty raz sa účastníci celodenného podujatia vďaka otvoreniu štátnej hranice medzi Kližskou Nemou na slovenskej a obcou Gönyű na maďarskej strane môžu preplaviť cez Dunaj. Výletná loď Morava ponúka možnosť vyhliadkovej plavby po Dunaji. Organizátormi okresných slávností piesní a tancov v Kližskej Nemej je Oblastný výbor Csemadoku v Komárne, základné organizácie v Kližskej Nemej a Čičove a Obecné zastupiteľstvo v Kližskej Nemej.
* Výstavu pod názvom Strih na krajinu, ktorá predstavuje výsledky vlaňajšieho oravského 4. ročníka sympózia umelcov, teoretikov umenia a filozofov, sprístupnili v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.
Na oravskom stretnutí výtvarníkov sa zúčastnilo štrnásť autorov zo Slovenska, ktorí sa venovali zachyteniu atmosféry krajiny, ako miesta stretávania sa minulosti s prítomnosťou. Na obrazoch, ktoré sú doplnené umeleckými textmi, dominujú nielen oravská príroda, ale aj architektonické skvosty slovensko-poľského pohraničia. V dolnokubínskej obrazárni sprístupnili dnes aj súbornú výstavu vyše 60 obrazov a sôch vyprofilovanej maliarskej osobnosti Laca Terena (1960). Teren bol jednou z kmeňových postáv voľného bratislavského zoskupenia výtvarníkov, ktorí sa v druhej polovici 80. rokov prihlásili k postmoderne a neoexpresionistickým tendenciám maľbou veľkých formátov. Autor uplatňuje v tvorbe okrem maľby aj objekty a kresbu. V súčasnosti sa vrátil k reinterpretácii predchádzajúcej ikonografie svojich malieb, hlavne k ľudskej figúre s presne definovanými atribútmi.
BARDEJOV
* Výsledky vyše dvojročného archeologického výskumu námestia v poľskom prihraničnom meste Krosno tvoria obsah výstavy, ktorú pod názvom Krosno - malý Krakov otvorili v Šarišskom múzeu v Bardejove. Dovedna je prezentovaných okolo 200 zväčša trojrozmerných nálezov, ktoré v mnohom potvrdzujú historickú príbuznosť horného Šariša a dolného Podkarpatska. Výstavou bardejovské múzeum ďalej rozvíja svoje kontakty s Podkarpackim muzeom v Krosne, začaté na zmluvnej báze v roku 1999. Medzi exponátmi sú unikáty, napr. 500-ročné kuracie vajíčka, richtársky pohár, strely z kuše. Všetky sa zachovali v studni s drevenou výstužou, ktorá napokon fungovala ako žumpa. Studňu aj nanovo inštalovali vo výstavných priestoroch v ŠM. Okrem toho sa zachovali napr. kusy vodovodného potrubia z borovicového dreva. Riaditeľ múzea František Gutek privítal túto výstavu nielen ako ucelený artefakt, ale aj ako sumár skúseností poľských archeológov na čele s riaditeľom krosnianskeho múzea Janom Gancarským, ktoré môžu využiť vo svojej výskumnej práci na námestí v Bardejove. Na ňom v súčasnosti realizujú podobný reanimačný projekt. Výstava predbežne potrvá do konca júla, ak bude o ňu záujem, predĺžia ju do konca augusta.
KOŠICE
* Výstavu prác jedného z najvýznamnejších tvorcov povojnovej československej fotografie Jána Šmoka sprístupnili vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici v Košiciach. Expozícia prináša prierez fotografickou tvorbou Jána Šmoka zo šesťdesiatych až osemdesiatych rokov. Dominujú v nej kultivované akty používajúc pôsobivé výtvarné projekcie v štýle pop-artu. Ján Šmok (1921 - 1997) prežil detstvo na Slovensku (Levoča, Kežmarok, Bratislava), študoval na Štátnej grafickej škole v Prahe, neskôr na Filmovej akadémii múzických umení (FAMU) v odbore filmovej fotografie a techniky. Až do smrti pôsobil na FAMU ako vysokoškolský učiteľ a začas bol vedúcim jej katedry fotografie. Svojou tvorbou, ale aj pedagogickou a bohatou publicistickou činnosťou výrazne zasiahol do vývoja československej fotografie. Vychoval stovky vynikajúcich fotografov, medziiným aj členov generačného zoskupenia Nová slovenská vlna 80. rokov. Výstava potrvá do 25. augusta. (tasr, sita)