TIPY na víkend

BRATISLAVA

* Inauguráciou hárčeka Alexander Rudnay a známky s personalizovaným kupónom sa v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave začal prvý ročník Medzinárodnej výstavy poštových známok Slovensko 2002.

Na výstave sa prostredníctvom 124 exponátov prevažne zo súkromných zbierok predstavuje 12 európskych krajín a niekoľko zberateľov z USA. 94 z nich sa bude v piatich kategóriách uchádzať o priazeň medzinárodnej poroty, ktorá 9. júla udelí tzv. výstavné medaily, ktoré pre ňu vytlačila Kremnická mincovňa a diplomy rôznych stupňov. Každý deň výstavy bude venovaný jednej téme sprevádzanej príležitostnou pečiatkou a oficiálnou prítlačou na celinách. Sobota bude patriť Federácii európskych filatelistických zväzov a mládežníckej filatelii. V nedeľu, v deň olympijskej a športovej filatelie pripravili organizátori inauguráciu známky Slovensko majstrom sveta v hokeji 2002. Posledné tri z nich venovali usporiadatelia Organizácii Spojených národov - UNPA Viedeň, kresťanskej filatelii a Dňu poštového múzejníctva. „Rád by som upriamil pozornosť na historickú časť výstavy, konkrétne na zbierku rakúskych, uhorských a známok prvej ČSR,“ povedal na tlačovej konferencii k výstave predseda Zväzu slovenských filatelistov Ľubomír Floch. Vzhľadom na to, že akékoľvek denné svetlo škodí známkam, potrvá výstava len do 10. júla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

PODHÁJSKA

* Areál termálnych kúpalísk v Podhájskej v okrese Nové Zámky privítal včera a dnes popri rekreantoch a dovolenkároch aj vyše tridsať ľudových výrobcov. Tamojší obecný úrad ich pozval na druhý ročník Podhájskych dní ľudových remesiel. Výrobky ľudových majstrov z kože, dreva, kovu, keramiky a iné si budú môcť návštevníci kúpiť. Pripravený je aj pestrý zábavný a kultúrny program, v ktorom sa popri iných predstavia folklórny súbor Inovec zo Zlatých Moraviec, skupina historického šermu z Bojníc, Tamburáši z Kostolného Seku, gajdoši, ľudoví rozprávači a detské folklórne súbory.

KLIŽSKÁ NEMÁ

* Jubilejné 40. okresné slávnosti piesní a tancov sa uskutočnia v nedeľu popoludní v malej obci Komárňanského okresu, Kližskej Nemej. V bohatom programe vystúpi 15 umeleckých súborov detí aj dospelých s ľudovými piesňami a tancami z Komárňanského regiónu, dva folklórne súbory a hosťujúci umelci zo susedného Maďarska. Po dvanásty raz sa účastníci celodenného podujatia vďaka otvoreniu štátnej hranice medzi Kližskou Nemou na slovenskej a obcou Gönyű na maďarskej strane môžu preplaviť cez Dunaj. Výletná loď Morava ponúka možnosť vyhliadkovej plavby po Dunaji. Organizátormi okresných slávností piesní a tancov v Kližskej Nemej je Oblastný výbor Csemadoku v Komárne, základné organizácie v Kližskej Nemej a Čičove a Obecné zastupiteľstvo v Kližskej Nemej.

SkryťVypnúť reklamu

DOLNÝ KUBÍN

* Výstavu pod názvom Strih na krajinu, ktorá predstavuje výsledky vlaňajšieho oravského 4. ročníka sympózia umelcov, teoretikov umenia a filozofov, sprístupnili v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Na oravskom stretnutí výtvarníkov sa zúčastnilo štrnásť autorov zo Slovenska, ktorí sa venovali zachyteniu atmosféry krajiny, ako miesta stretávania sa minulosti s prítomnosťou. Na obrazoch, ktoré sú doplnené umeleckými textmi, dominujú nielen oravská príroda, ale aj architektonické skvosty slovensko-poľského pohraničia. V dolnokubínskej obrazárni sprístupnili dnes aj súbornú výstavu vyše 60 obrazov a sôch vyprofilovanej maliarskej osobnosti Laca Terena (1960). Teren bol jednou z kmeňových postáv voľného bratislavského zoskupenia výtvarníkov, ktorí sa v druhej polovici 80. rokov prihlásili k postmoderne a neoexpresionistickým tendenciám maľbou veľkých formátov. Autor uplatňuje v tvorbe okrem maľby aj objekty a kresbu. V súčasnosti sa vrátil k reinterpretácii predchádzajúcej ikonografie svojich malieb, hlavne k ľudskej figúre s presne definovanými atribútmi.

SkryťVypnúť reklamu

BARDEJOV

* Výsledky vyše dvojročného archeologického výskumu námestia v poľskom prihraničnom meste Krosno tvoria obsah výstavy, ktorú pod názvom Krosno - malý Krakov otvorili v Šarišskom múzeu v Bardejove. Dovedna je prezentovaných okolo 200 zväčša trojrozmerných nálezov, ktoré v mnohom potvrdzujú historickú príbuznosť horného Šariša a dolného Podkarpatska. Výstavou bardejovské múzeum ďalej rozvíja svoje kontakty s Podkarpackim muzeom v Krosne, začaté na zmluvnej báze v roku 1999. Medzi exponátmi sú unikáty, napr. 500-ročné kuracie vajíčka, richtársky pohár, strely z kuše. Všetky sa zachovali v studni s drevenou výstužou, ktorá napokon fungovala ako žumpa. Studňu aj nanovo inštalovali vo výstavných priestoroch v ŠM. Okrem toho sa zachovali napr. kusy vodovodného potrubia z borovicového dreva. Riaditeľ múzea František Gutek privítal túto výstavu nielen ako ucelený artefakt, ale aj ako sumár skúseností poľských archeológov na čele s riaditeľom krosnianskeho múzea Janom Gancarským, ktoré môžu využiť vo svojej výskumnej práci na námestí v Bardejove. Na ňom v súčasnosti realizujú podobný reanimačný projekt. Výstava predbežne potrvá do konca júla, ak bude o ňu záujem, predĺžia ju do konca augusta.

SkryťVypnúť reklamu

KOŠICE

* Výstavu prác jedného z najvýznamnejších tvorcov povojnovej československej fotografie Jána Šmoka sprístupnili vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici v Košiciach. Expozícia prináša prierez fotografickou tvorbou Jána Šmoka zo šesťdesiatych až osemdesiatych rokov. Dominujú v nej kultivované akty používajúc pôsobivé výtvarné projekcie v štýle pop-artu. Ján Šmok (1921 - 1997) prežil detstvo na Slovensku (Levoča, Kežmarok, Bratislava), študoval na Štátnej grafickej škole v Prahe, neskôr na Filmovej akadémii múzických umení (FAMU) v odbore filmovej fotografie a techniky. Až do smrti pôsobil na FAMU ako vysokoškolský učiteľ a začas bol vedúcim jej katedry fotografie. Svojou tvorbou, ale aj pedagogickou a bohatou publicistickou činnosťou výrazne zasiahol do vývoja československej fotografie. Vychoval stovky vynikajúcich fotografov, medziiným aj členov generačného zoskupenia Nová slovenská vlna 80. rokov. Výstava potrvá do 25. augusta. (tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 150
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 037
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 766
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 843
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 985
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 874
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 499
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu