BRATISLAVA - Poľnohospodársky sektor ešte pred naším vstupom do únie nutne potrebuje zmenu. „Treba výrazne zlepšiť konkurencieschopnosť, inštitucionálny rozvoj, dokončiť transformáciu, privatizáciu pôdy a vytvoriť funkčný trh s pôdou,“ hovorí rozsiahla štúdia expertov Svetovej banky a našich odborníkov. Štát u nás stále cez Štátny pozemkový fond spravuje štvrtinu pôdy. Ide najmä o pôdu neznámych vlastníkov. Fond rozhoduje, komu a za akých podmienok ju prenajme a ovláda tak trh s pôdou. Jedným z prvých krokov, ktoré treba urobiť, je vyrovnať vlastníctvo tejto pôdy - nájsť jej vlastníkov a zvyšok predať v dražbách.
Dôležité je zabudnúť aj na sebestačnosť - že všetko, čo potrebujeme, môžeme sami doma vyrobiť. Zásadu sebestačnosti vo výrobe potravín definuje súčasná Koncepcia poľnohospodárskej a potravinárskej politiky do roku 2005. „Tvorcovia slovenskej poľnohospodárskej politiky by sa mali prikloniť k zásade konkurencie - zintenzívnenie výroby, vyššia produktivita práce,“ hovorí štúdia. Na spoločnom európskom trhu bude tovaru dostatok.
Zmeniť sa musí aj systém udeľovania podpory pre poľnohospodárov, ktorá má byť zameraná na zlepšenie výkonnosti. Pomoc poľnohospodárom by sa mala úplne odčleniť od pôsobenia vlády.
Za pozostatok socialistickej ideológie veľkých družstiev považujú experti aj tendenciu vytvárať veľké farmy. Slovensko má zo všetkých kandidátskych krajín najmenej samostatne hospodáriacich roľníkov. Výsledky však ukazujú, že aj to málo dokáže vyrábať oveľa efektívnejšie ako družstvá.
Skončiť by sa mala aj prax, že vďaka štátnej podpore a pre neochotu vlády uplatňovať konkurzy prežívajú aj družstvá, ktoré sú dlhodobo stratové. „Je potrebné zaviesť tvrdé rozpočtové obmedzenia, aby sa zabezpečilo, že prežijú len najschopnejší,“ uvádzajú autori.