
Izraelský vojak ošetruje jedného z dvoch Palestínčanov zadržaných v židovskej osade Ganaj Tal na juho pásma Gazy potom, čo tam včera začali strieľať na izraelskú vojenskú jednotku. FOTO-ČTK/AP
Z funkcie odchádza šéf preventívnej bezpečnosti na západnom brehu Jordánu Džibril Radžúb, šéf polície v pásme Gazy Gazí Džabal a Muhammad Abú Marzúk, šéf civilnej bezpečnosti. Ide o troch veľmi silných mužov v palestínskych štruktúrach.
Ľudia z okolia Arafata hovoria o reformnom kroku a očiste samosprávy od ľudí, ktorí majú prepojenie na teroristov. Všetci však zostávajú vo verejných funkciách a všetkých troch nahradia Arafatovi priatelia.
Zmeny sa zatiaľ netýkajú šéfa tajných služieb Tavfíka Tirávího, ktorý je na izraelskom zozname hľadaných osôb zapojených do terorizmu.
Radžúba by chcel Arafat odsunúť na zastupiteľstvo v Káhire, ten však pre BBC povedal: „Neodstúpim, toto je môj odkaz Arafatovi.“ Rovnako urobil aj Džabálí.
Radžúb patril medzi osoby, ktoré s teroristickými skupinami naopak bojovali. Často sa spomínal medzi možnými nástupcami Jásira Arafata a izraelskí účastníci mierových rokovaní o ňom hovorili ako o jednom z najlepšie spolupracujúcich palestínskych predstaviteľov. Aj izraelský minister obrany Benjamin Ben Eliezer v rozhovore pred denník Haarec tvrdil, že by si ho vedel predstaviť na Arafatovom mieste. Radžúb však stratil prestíž medzi Palestínčanmi, keď sa pri obliehaní jeho úradu v Ramalláhu vzdal izraelskej armáde. Členov skupiny Hamas, ktorých držal vo väznici vo svojom sídle, odviedli do izraelského väzenia a medzi Palestínčanmi sa začali šíriť správy, že s Izraelčanmi spolupracoval a že ho o útoku informovali.
Arafatovo rozhodnutie odvolať Radžúba zrejme ovplyvnili aj osobné pohnútky. Na kedysi blízkeho priateľa Radžúba totiž nedávno pri hádke vytiahol zbraň.
Radžúba pravdepodobne nahradí bývalý guvernér Džanínu – bašty radikálnych skupín a najmä Islamského džihádu – Zohír Manasrá.
Minulý týždeň Arafat predstavil 100-dňový plán reforiem, ktorý zahŕňa sprehľadnenie bezpečnostného a finančného sektora a súdnictva. V najbližších dňoch by mal vydať prezidentský dekrét, ktorým sa všetky bezpečnostné zložky dostanú pod jednotné riadenie nového ministra vnútra. Predtým riadil Arafat ministerstvo vnútra aj bezpečnostné sily sám.
Arafatových kritikov tieto kroky ale neuspokojujú. Sú vraj len formálne – Arafat si v kľúčových pozíciách podržal svojich ľudí, ktorých lojalita mu umožní ďalej autoritatívne vládnuť. USA a Izrael stále podčiarkujú, že nahradiť treba Arafata, aby mohla byť palestínska reforma dôkladná. Na včerajšej schôdzke USA, EÚ, OSN a Ruska v Londýne americký vyslanec William Burns zopakoval, že americké rozhodnutie prerušiť styky s Arafatom je definitívne, Európa aj Rusko však bude naďalej udržiavať vzťahy s palestínskym vodcom.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME