José Barrionuevo a Rafael Vera zastávali v španielskej vláde socialistu Felipeho Gonzálesa vysoké posty. Po justičnom škandále ich v roku 1998 odsúdili do väzenia. Na prekvapenie všetkých ale chodia odsúdení do väzenia iba dvakrát do týždňa. Podpíšu sa, naobedujú a idú domov. Prečo? Pravicová vláda José Maríu Aznara uplatnila tzv. otvorený väzenský režim.
Barrionuevo bol v Gonzálesovom kabinete ministrom vnútra, Vera zastával vysoký post v bezpečnostných zložkách. Po afére „špinavej vojny“, ktorú Gonzálesova vláda viedla proti baskickej teroristickej organizácii ETA, skončilo vo väzení mnoho vysokých vládnych predstaviteľov.
Činy ETA síce treba odsúdiť, boj proti teroristom ale treba viesť v rámci zákonov. V 80. rokoch, keď už Španielsko bolo demokratickou krajinou, tak ale tamojší predstavitelia nekonali. Proti teroristom bojovali terorizmom.
Barrionuevo a Vera dostali desať rokov väzenia za to, že v roku 1983 vo Francúzsku uniesli podnikateľa Segunda Mareyho a za neľudských podmienok ho držali v opustenom dome. Pomýlili si ho s členom ETA hneď počas prvej akcie špeciálných protiteroristických oslobodzovacích skupín (GAL).
Keď sa aféra dostala na verejnosť, zažila vláda Felipeho Gonzálesa škandál, ktorý neskôr prispel k jej pádu. Vyšetrovanie viedol Baltasar Garzón, ktorý sa vo svete preslávil, keď britské úrady požiadal o vydanie čílskeho diktátora Augusta Pinocheta.
Barrionuevo a jeho komplici si mali vo väzení odsedieť ešte tri roky. Súčasná vláda ale schválila tzv. otvorený väzenský režim. Prekvapila všetkých: médiá, občanov, ale určite aj samotných teroristov z ETA. „Nikdy sme niečo také nezažili,“ komentuje situáciu ľavicový denník El País.
Trvalo roky, kým sa zodpovední predstavitelia dostali za prípad Marey pred súd. Jeden za druhým putovali za mreže. Dokopy dostali sto rokov väzenia. Nižší policajní funkcionári si tak, ako to v politike chodí, odsedeli celý trest, vyšší bossovia, teda Barrionuevo a Vera, nie. Za mrežami strávili iba tri a pol roka.
Aznarovu vládu začali médiá okamžite kritizovať. Špekulovalo sa dokonca o podpísaní tajnej dohody medzi vládnou Ľudovou stranou (PP) premiéra Aznara a opozičnými socialistami (PSOE). Minister vnútra a podpredseda vlády Mariano Rajoy všetko vehementne poprel. „O žiadnej dohode neviem,“ povedal.
Podľa médií dohoda neutralizuje všetky rozhodnutia španielskej justície. „Vláda sa pustila do nehanebného obchodovania. Únosy vás tak vyjdú lacno. Stačí, ak máte podporu politickej strany,“ opísal situáciu liberálny denník El Mundo.
JURAJ TOMAGA