
Medzi obeťami útoku boli aj deti. Tento chlapec leží v nemocnici v Kandaháre. FOTO - ČTK/AP
li do nemocnice v Kandaháre v šatách, ktoré malo na svadbe. Jeho rodinní príslušníci vraj všetci zomreli.
Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie amerických síl, ktoré zatiaľ nedokázali chytiť stopu ani šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina, ani lídra Talibanu Muhammada Umara.
Overené a nezávislé informácie o tragédii zatiaľ chýbajú. Nájsť aspoň trochu uspokojivú odpoveď ako k nešťastiu prišlo, bude veľmi dôležité pre amerických vojakov, ktorí sú v Afganistane už sedem mesiacov, aj pre prezidenta tejto krajiny Hamída Karzaja. „Toto sa nestalo prvýkrát. Chceme, aby Karzaj Američanov zastavil,“ hovorí Kábulčan Abdul Wadúd.
Americká reakcia
Prvé reakcie Spojených štátov boli veľmi zmätené. Američania neskôr spochybnili, že celý incident vznikol tak, že si strieľanie z kalašnikovov počas paštunských svadobných osláv vysvetlili mylne ako útok na ich lietadlá.
„Ak hovoríme o oslavnej streľbe do vzduchu, čo skutočne nie je nič nezvyčajné, tak takáto streľba je nesúvislá a rozptýlená. Nie je zameraná na jeden cieľ,“ vysvetľoval na leteckej základni v Bagrame, kde majú Američania hlavný štáb, hovorca americkej armády Roger King. „Ľudia na palube ale cítili, že sa na nich paľba sústredila a niekto sa ich pokúšal dostať,“ povedal pre AP.
Podľa vidiečanov po bombardovaní vtrhli do ich domov americkí vojaci a snažili sa zistiť, kto strieľal na ich vrtuľník. Američania zhodili v tejto oblasti sedem bômb a priznávajú, že jedna z nich nezasiahla cieľ. V tejto oblasti uskutočnili aj niekoľko pozemných akcií. Hľadali zbrane.
Na konci sveta
Objasniť vierohodne okolnosti tragédie bude ťažké. Dedina Déh Ravúd leží na odľahlom mieste centrálnej provincie Uruzgan. Nikto tam zrejme nemá telefón, správa o nešťastí sa do sveta rozletela až z Kandaháru, kam previezli zranených. Prvé informácie o bombardovaní, ktoré sa začalo v pondelok hodinu po polnoci, sa objavili vo svetových agentúrach až v pondelok popoludní.
Všetky doterajšie informácie sú skôr z druhej ruky. Afganská a americká vláda vyslali na miesto prieskumný tím, ktorý má zistiť, čo sa skutočne stalo.
V provincii Uruzgan žijú prevažne Paštuni, ktorí tvorili základ Talibanu. Američania tu pomerne často robia záťahy proti členom Talibanu a al-Káidy. Viac miestnych mužov sa sťažovalo, že ich zadržali a vypočúvali ako členov týchto zoskupení. Odmietajú to, rovnako ako informácie, že by sa mal v okolitých kopcoch skrývať vodca Muhammad Umar. Organizácie monitorujúce dodržiavanie ľudských práv upozorňovali, že sa neúmerne zvyšuje nepriateľská nálada proti Paštunom.
Karzajova dilema
V rozhovore pre AP minulý týždeň Karzaj povedal: „Želám si, aby si ľudia v Afganistane boli istí, že na nich niekto nebude omylom strieľať. Aby si boli istí, že naše ženy a deti nebudú trpieť.“ Karzaj sa mýlil až tragicky. Počas bombardovania údajne zranili aj jeho blízkeho priateľa, ktorý medzi prvými povstal proti Talibanu.
Rahhimulláha Jusufzaia z pakistanského denníka News považujú za experta na Afganistan. Myslí si, že Karzaj musí bombardovanie ostro odsúdiť, zvlášť preto, že zasiahlo jeho kmeň Paštunov. „Ak to nespraví, stratí medzi Paštunmi všetku podporu a vyvolá tiež dojem, že si nemôže dovoliť ísť proti Spojeným štátom.“
(mch, reuters)