
Krajiny V4 by chceli aj do EÚ vstúpiť spoločne. FOTO - TASR
aním všetkých kandidátskych krajín júnový summit EÚ v Göteborgu schváli ďalší harmonogram rozširovania únie. „V západnej Európe sa už začína používať spojenie Double Slov., ktorý znamená prijatie ďalších krajín (Slovenska a Slovinska) do NATO,“ povedal na záver rokovaní český premiér Miloš Zeman.
Krajiny V4 v záverečnej deklarácii hovorili aj o posilnení spolupráce V4 s ďalšími krajinami, hlavne štátmi Beneluxu a Rakúska, ktorého kancelár Wolfgang Schüssel sa má zúčastniť na najbližšom summite premiérov V4 spolu so slovinským premiérom. Účastníci krakovského summitu schválili aj návrh slovenskej strany, aby sa príspevky do visegrádskeho fondu zdvojnásobili. „Fond sa stal skvelým nástrojom podpory našej kultúrnej, vzdelávacej a ďalšej spolupráce, ktorá obyvateľom našich krajín pomáha objavovať ďalšie krajiny,“ komentoval rozhodnutie Dzurinda. Ani dvojnásobné príspevky pravdepodobne nepokryjú úplne dopyt, zo 750 žiadostí totiž vlani prostriedky dostala iba desatina.
Čo sa týka konkrétneho obsahu spolupráce, hovorilo sa medzi inými o zaistení energetickej bezpečnosti regiónu - ďalšej diverzifikácii v dodávkach zemného plynu a napojení celej oblasti na zdroje z Nórska plynovodom cez Poľsko. Poľský premiér Jerzy Buzek symbolicky odovzdal predsedníctvo svojmu maďarskému kolegovi Viktorovi Orbánovi.
Visegrádsku skupinu založili 15. februára 1991 bývalé Česko-Slovensko, Maďarsko a Poľsko. Po určitom čase spolupráca začala stagnovať, okrem iného vinou odklonu Bratislavy od susedov prijatých do NATO a do prvej skupiny kandidátov na vstup do EÚ. Po zmene kurzu Slovenska sa Praha, Budapešť a Varšava dohodli na oživení Visegrádu.
(tasr, čtk)