NEW YORK, BAGDAD - Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN prerokúva v súčasnosti nový britský návrh na zmenu sankčného režimu voči Iraku podporovaný Spojenými štátmi, ktorý donedávna blokovala Moskva. Tzv. inteligentné sankcie by spočívali v tom, že z embarga by bol vyňatý tovar určený civilistom, naopak zbrojné komponenty by podliehali prísnejšej kontrole.
Na znak nesúhlasu s pripravovaným návrhom Irak, ktorý žiada bezpodmienečné zrušenie sankcí, odmietol predĺženie programu ropa za potraviny na obdobie jedného mesiaca. Program sa predlžuje každých šesť mesiacov a terajšia fáza končí 3. júna. BR OSN včera schválila predĺženie iba na jeden mesiac práve z dôvodu pripravovaných zmien.
Jednomesačné predĺženie programu včera odmietol iracký vicepremiér Tárik Azíz a veľvyslanec Iraku pri OSN Muhammad al-Dúrí deň predtým dokonca pohrozil prerušením dodávok ropy. Už dlhší čas sa hovorí o potrebe zmeny sankčného režimu, ktorý uplatňuje medzinárodné spoločenstvo voči Iraku od roku 1991. Ukázalo sa, že iracký režim sankcie nijako nepoškodili a spôsobujú vážne utrpenie obyčajným Iračanom. Jeho dôsledky má od roku 1996 zmierňovať program ropa za potraviny, v rámci ktorého môže Bagdad nakupovať potraviny, lieky a ďalšie produkty za výťažok z obmedzeného množstva ropy.
Tzv. inteligentné sankcie sú kompromisom medzi dvoma tábormi stálych členov BR OSN. USA a Británia pôvodne žiadali, aby bolo zrušenie sankcií podmienené certifikátom zbrojných inšpektorov, ktorý Irak od konca roku 1999 odmieta vpustiť na svoje územie. Rusko a Čína žiadali okamžité a Francúzsko postupné zrušenie sankcií. Iracký prezident Saddám Husajn označil tzv. iteligentné sankcie za „ešte hlúpejšie, ako sú tie súčasné“.
(reuters, čtk, kl)