
Indonézsky minister pre bezpečnosť Susilo Bambang Yudhoyono oznámil, že ho prezident A. Wahíd odvolal z funkcie. FOTO - REUTERS
Jeho politickí oponenti ho podozrievajú, že si vytvára priestor na vyhlásenie výnimočného stavu a následné rozpustenie parlamentu, vďaka čomu by sa vyhol možnému zosadeniu. Takmer absolútne izolovaný Wahíd to ale popiera. Tvrdí, že jeho cieľom je iba zefektívniť prácu kabinetu.
Prezident vymenil až šesť ministrov. Odvolávacie spisy už prijali generálny prokurátor Marzuki Darusman a vplyvný minister pre bezpečnosť Susilo Bambang Yudhoyono, ktorý prezidenta intenzívne odhováral od vyhlásenia výnimočného stavu. Policajný šéf generál Bimantoro sa naopak vzoprel. Pripomenul, že o jeho odvolaní musí najskôr rozhodnúť parlament, a zdôraznil, že zostáva vo funkcii. Krátko predtým Bimantoro informoval ministra obrany, že polícia nemá v úmysle poslúchnuť prípadné Wahídove výzvy na vyhlásenie výnimočného stavu.
Proti sú aj vojenské špičky tejto piatej najľudnatejšej krajiny sveta. „Od samého začiatku sme jasne hovorili, aký je náš názor. Nikdy sme nesúhlasili s vyhlásením akéhokoľvek mimoriadneho štatútu. To sa nezmenilo a ani nezmení,“ vyhlásil hovorca vzdušných síl vicemaršál Graito Usodo.
Do kresla ministra pre bezpečnosť Wahíd vymenoval svojho oddaného dlhoročného spojenca Aguma Gumerala. Gumeral má ale veľmi blízko aj k viceprezidentke Megawati Sukarnoputriovej. Voľbu zdôvodnil tým, že Gumelar je vhodná osoba, ktorá mu pomôže urovnať jeho narušený vzťah s Megawati. Tá by sa stala Wahídovou dočasnou nástupkyňou, pokiaľ by parlament prezidenta zosadil.
Wahíd je obvinený z korupcie. Škandál okolo neho sprevádza vlna násilia. Jeho prívrženci sa už niekoľkokrát stretli s policajnými oddielmi v uliciach Jakarty a ďalších miest. Nepokoje dávajú Wahídovi šancu vyhlásiť pod zámienkou ohrozenia štátu výnimočný stav a rozpustiť parlament. Tým by sa vyhol hlasovaniu poslancov o jeho odvolaní. Ak k takémuto hlasovaniu ale dôjde, podľa analytikov to bude Wahídov koniec.
(čtk, reuters)