Slovensko si oproti minuloročnému rebríčku nepolepšilo. Investori by prichádzali radšej, keby už bol sprivatizovaný celý energetický sektor, odstránila by sa byrokracia a ďalšie administratívne bariéry pre investovanie. Uvítali by aj reformu daňového systému, zníženie celkového daňového a odvodového zaťaženia. Neponáhľajú sa k nám aj pre pomalú realizáciu reformy dôchodkového systému a slabú vymáhateľnosť práva.
Najväčšími strašiakmi sú však pre investorov vládne dotácie súkromnému sektoru, vysoká nezamestnanosť, výška povinných odvodov, deficit platobnej bilancie, prílev zahraničného kapitálu, zlé pracovné právo a slabá rozvinutosť kapitálového trhu. „Tieto faktory najviac podkopávajú konkurencieschopnosť Slovenska,“ konštatuje Nadácia F. A. Hayeka, ktorá sa na zostavení rebríčka podieľala.
Napriek celkovému podpriemernému hodnoteniu má aj Slovensko pre investorov svoje prednosti. Oceňujú hlavne prírastok investícií, vývoj akciového indexu, exportu, rozdiely medzi mzdami mužov a žien a mzdové náklady.
Švajčiarsky inštitút publikuje index od roku 1989 a zostavuje ho podľa 314 kritérií. Tie hodnotia podmienky v krajine v štyroch oblastiach - ekonomickom raste, efektivite vlády a podnikov a infraštruktúre. Prameňom výsledkov sú medzinárodné organizácie a názory vyše troch tisícok topmanažérov zo všetkých krajín vrátane Slovenska.
JANA BRONDOŠOVÁ
Rebríček konkurencieschopnosti
1. USA
2. Fínsko
3. Luxembursko
4. Holandsko
5. Singapur
6. Dánsko
7. Švajčiarsko
8. Kanada
9. Hongkong
10. Írsko
…
21. Estónsko
28. Maďarsko
29. Česká republika
37. Slovensko
38. Slovinsko
43. Rusko
45. Poľsko