Sociálne príspevky budú nižšie

BRATISLAVA - Pomoc štátu zdravotne postihnutým ľuďom je veľmi drahá. Vlani šlo na sociálne príspevky a kompenzácie 3,6 miliardy korún a aj tak sa neušlo všetkým, ktorým podľa zákona pomoc patrí.

Príliš vysoké sociálne dávky sa nepáčia ministerstvu financií. „Sociálna pomoc sa rozbehla smerom, ktorý je dlhodobo neudržateľný,“ upozornil minister František Hajnovič. Kvôli čerstvo schváleným sociálnym zákonom stúpnu sociálne výdavky štátu v budúcom roku z 13,9 na 19 miliárd korún.

Nielen úradníci, ale aj zdravotne postihnutí priznávajú, že systém pomoci sa neraz zneužíva a tí, ktorí by ju naozaj potrebovali, často ani nevedia, na čo všetko majú nárok a ako ju dostať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmeny v systéme pomoci štátu zdravotne postihnutým po voľbách pokladajú za potrebné štátne orgány aj organizácie zdravotne postihnutých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už vypracovalo návrhy, ako trochu obmedziť neustále zvyšovanie výdavkov štátu v tejto oblasti a zneužívanie pomoci. Znížiť navrhujú príspevok na opatrovanie blízkeho príbuzného zo súčasného 1,6-násobku životného minima na 0,6-násobok.

Manželia, ktorí pri sobáši sľubovali starať sa o seba „v zdraví i v chorobe“, by sa mali o seba postarať aj bez peňažného príspevku, pre deti by zase malo byť morálnou povinnosťou postarať sa o rodičov.

„Uvedomujeme si, že v západnej Európe sa už presadzuje trend, že aj každá domáca práca by mala byť primerane ohodnotená, či už práca matiek na materskej, alebo práca tých, ktorí sa starajú o chorú blízku osobu. Realitou však je, že v tejto ekonomickej situácii si to náš štát nemôže dovoliť,“ hovorí Lýdia Brichtová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok na nadmerné výdavky na ošatenie navrhujú v prípade ľudí, ktorí ho poberajú pre používanie francúzskej barly, znížiť z 15 percent životného minima na 7,5 percenta, rovnako aj príspevok na osobnú hygienu. S týmto obmedzením súhlasia aj predstavitelia organizácií zdravotne postihnutých ľudí.

Príspevok na kúpu auta navrhuje ministerstvo prideľovať naozaj len tým, ktorí pravidelne pracujú, študujú alebo vozia dieťa do školy.

Okresné úrady by mali prijať o sto pracovníkov viac, aby v zákonných lehotách stíhali vybavovanie kompenzácií.

Asociácia organizácií zdravotne postihnutých navrhuje vyňať zdravotne postihnutých z rovnakého zákona, kam patria recidivisti, drogovo závislí a ostatní, ktorí si zlú sociálnu situáciu zavinili sami. Tiež požadujú, aby sa viac kontrolovalo posudzovanie zdravotného postihnutia. Prehodnotiť by sa malo aj priznávanie príspevku na prepravu a priznávanie príspevku na diétne stravovanie, aby ho dostávalo viac cukrovkárov, nielen tí, ktorí si pichajú inzulín. Všetky kompenzačné príspevky navrhujú ponechať, zvýšiť navrhujú poskytovanie príspevku na osobnú asistenciu, pretože asistenti majú neúmerne vysoké odvody v pomere k tomu, čo zarobia.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská humanitná rada na základe požiadaviek svojich členských organizácií navrhuje zmeniť systém zdravotného a sociálneho poistenia pre ľudí, ktorí pracujú ako osobní asistenti u zdravotne postihnutého. Navrhujú tiež, aby sa zrušilo ustanovenie, podľa ktorého zdravotne postihnutý zamestnaný občan nemá nárok na invalidný dôchodok. „Štát tak vlastne potrestá aktívneho zdravotne postihnutého občana tým, že mu odoberie dôchodok,“ hovorí Ivan Sýkora, prezident Slovenskej humanitnej rady.

(mar)

Čo si myslia politické strany

S návrhmi na zmeny v starostlivosti o zdravotne postihnutých ľudí prichádzajú aj politické strany.

SDKÚ už avizovala, že chce presadzovať zásadnú zmenu systému. „Je drahý, neadresný a zneužívaný. Stráca sa osobná zodpovednosť ľudí a zneužíva sa princíp solidarity. Systém kompenzácií a dávok je neprehľadný a administratívne náročný,“ hovorí podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Sťažnosti na systém dostáva od občanov vo veľkom množstve. Podľa kandidáta SDKÚ na poslanca, vozičkára Petra Bódyho kompenzačné platby štát nevie ustrážiť. Kompetencie v tejto oblasti by mali byť odňaté z pôsobnosti okresných úradov

SkryťVypnúť reklamu

HZDS, ktoré dnes platný zákon pripravilo, tiež pripúšťa, že po štyroch rokoch ho bude treba zmeniť. „Myslíme si, že tento systém je dobrý. Ale v spolupráci s občianskymi združeniami a na základe výšky štátneho dlhu a ekonomickej situácie zvážime, kde bude treba robiť zmeny,“ hovorí bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Oľga Keltošová. Princíp adresnosti by podľa nej mal zostať zachovaný.

Podľa Keltošovej nie je pravda, že dnes dostane kompenzáciu hocikto: „Nemôžeme sa tváriť, že tento zákon môže zneužiť každý. Zdravotne postihnutí vedia, akými testmi príjmov musia prechádzať. Ekonomická situácia sa však nezlepšila, nemáme páky na to, aby napríklad zamestnávatelia ponúkali viac miest zdravotne postihnutým ľuďom.“

Podľa KDH treba zrovnoprávniť najmä poskytovateľov sociálnych služieb v štátnej a neštátnej sfére. Exminister sociálnych vecí Július Brocka hovorí, že KDH už v roku 2000 navrhovalo radikálnejšie znížiť niektoré príspevky, napríklad na kúpu auta. „Naznačili sme, že tu unikajú stovky miliónov korún, je to predmetom korupcie a treba to urobiť ináč. Takéto opatrenia sú veľmi nepopulárne, ale ten, kto bude mať zodpovednosť, ich bude musieť na seba zobrať,“ povedal. (mar)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu